Son güncelleme:
20/11/2022

Black Hills Altın Madenciliği ve Land Hırsızlığı, Güney Dakota, ABD

Sioux halkı, ABD tarihi hakkında toprak, altın, petrol ve anlatı için bölgesel mücadeleleri şekillendiren bir meta çatışmada 150 yıldır kutsal topraklarının geri dönüşü için savaşıyorlar.Bu vaka formu, size kolaylık sağlamak amacıyla Google Translate tarafından desteklenen çeviri yazılımı kullanılarak tercüme edilmiştir. Bu nedenle hata içerebilir. Bu içerik orijinalinden başka bir dile çevrilirken ortaya çıkan tutarsızlıklar veya farklılıklar bağlayıcı değildir ve yasal bir etkisi bulunmamaktadır. Bu çevirilerde yer alan bilgilerin doğruluğu ile ilgili sorularını olması durumunda lütfen vakanın aşağıdaki sürümünü inceleyin: İngilizce (Orijinal)

İhtilafın konusu (Özet):

ABD'nin Güney Dakota eyaletindeki Sapa (Black Hills olarak da adlandırılır) 1877'de Amerika Birleşik Devletleri Federal Hükümeti tarafından Sioux Nation'dan çalındı. menşe yeri olarak [2] [12]. Ayrıca Cheyenne ve Arapaho gibi diğer yerli ülkeler tarafından iddia edilmektedir [11]. Sioux, bu topraklar üzerindeki iddialarını asla bırakmadı ve Sioux ve ABD hükümeti arasındaki gerilim, bölgede son 150 yılda meydana gelen çatışmaları sürekli olarak şekillendiriyor. Bu çatışmalar arasında yaralı diz katliamı (1890), daha sonra yaralı diz işgali (1973), Dakota Savaşı (1862), tunsila sakpe'nin (sözde Mt Rushmore; 1927-39) [2], Dakota Erişim Boru Hattı Protestoları (2016-17) [9]; Keystone Boru Hattı'na (2008-15) muhalefet [10] ve modern toprak arka hareketinin ortaya çıkışı [8]. Amerikan tarihindeki bu bölümlerin tümü, Sözde Kara Tepelerin Sahipliği için Aşırı Kavramlı Mücadele Bağlamında anlaşılmalıdır. Hills, 1868 tarihli Fort Laramie Antlaşması tarafından çeşitli yerli uluslar ve ABD hükümeti arasında kuruldu. Bu antlaşma 60 milyon dönümlük (24.3 milyon hektar) [1] Kara Tepeleri içeren ve beyaz yerleşimcilerin izinsiz girişinin açıkça yasaklandığı büyük Sioux rezervasyonunu yarattı [1] [9]. 0 <0 < /code> 0 Black Hills Gold Rush 0

Fort Laramie Antlaşması imzalandıktan altı yıl sonra, beyaz yerleşimciler Black Hills'de altın keşfetti. ve binlerce araştırmacı rezervasyonu istila etti [2] [4]. Bu, George Armstrong Custer’in 7. süvarilerinin Sioux tarafından yenildiği Little Bighorn (1876) savaşında doruğa ulaşan çeşitli çatışmalarla sonuçlandı [9] [4]. Bu yenilgiye misilleme yaparken, Başkan Ulysses Grant, Fort Laramie Antlaşması'na katıldı, Black Hills'deki askeri varlığı iki katına çıkardı ve Sioux'u 1877'de daha küçük rezervasyonlara yerleştirdi [10] [2] [4].

Yerli geçim, 19. yüzyılın sonlarında yerleşimciler bufaloyu yok olmaya iterken 19. yüzyılın sonlarında giderek zorlaştı. Dawes Tahsis Yasası (1887), yaygın olarak tutulan aşiret arazisini bireylere ve ailelere yeniden dağıttı ve ortak arazi mülkiyetini daha da aşındırdı. Dawes Yasası tarafından yeniden tahsis edilen arazinin çoğu sonunda yerleşimcilerin eline düştü [1] [9]. bir asırdan fazla altın miktarı. Homestake madeni dünyanın bilinen en büyük altın yataklarından biriydi ve ABD'de mayınlı altının% 40'ını üretti-1876-1991 arasında toplam 1.100 metrik ton. Homestake 2001 yılına kadar faaliyet gösterdi, 8.000 metreden fazla derinliğe girdi ve milyonlarca tonluk giysiyi yerel derelere taburcu etti [15]. Whitewood Creek 1983 yılında bir Superfund sitesi haline geldi. Madencilik şirketi 1990'larda biraz temizlik yapmasına rağmen, 2018'de bir çalışma Belle Fourche, Cheyenne ve Missouri nehirlerinde yüksek düzeyde arsenik ve cıva buldu [15]. Bölgede gümüş de çıkarıldı [13] [14]. Batıya doğru yerleşimci genişlemesine direniş, hayalet dansı manevi/dini bir direniş hareketi olarak ortaya çıktığında yaklaşık 1890'da canlandı. Bu alarmlı yerleşimciler ve Sitting Bull'un (Little Bighorn Savaşı'nda bir lider) hayalet dans hareketini destekleyeceğinden korkarak, federal Hintli ajanlar onu tutuklanan bir tutuklama girişiminde öldürdü. İki hafta sonra, 29 Aralık 1890'da ABD Ordusu, Pine Ridge Rezervasyonunda Lakota halkını silahsızlandırmaya çalıştı ve 250'den fazla kişiyi katletti [11]. Yaralı diz katliamı Amerikan tarihinde oldukça sembolik bir olay haline geldi ve seksen üç yıl sonra (1973), katliam alanı, rezervasyon liderliğine karşı protesto eden ve yeniden müzakere talep eden Amerikan Kızılderili Hareketi'nin (AIM) ayrılıkçı liderleri tarafından işgal edildi. Fort Laramie Antlaşmaları tarafından verilen haklar. Meslek, AIM destekçileri ve FBI tarafından desteklenen ABD Marshalls arasında 2 aylık bir duruşla sonuçlandı. Birkaç kişi öldürüldü ve katliam alanındaki özel bir ev ve müze yok edildi [11]. 2013 yılında, toprak sahipleri katliam alanı da dahil olmak üzere 40 dönüm (16.9 hektar) Sioux'a yaklaşık 5 milyon dolar (arazi 14.000 $ olarak değerlendirilen) satmaya çalıştılar. Oglala Sioux kabilesi araziyi seçkin alanda ele geçirdi [11]. Oglala ve Cheyenne Nehri Sioux 2022'de araziyi satın almayı kabul etti [12].

1927 ve 1939 arasında, beyaz yerleşimciler dört ABD başkanının (Washington, Lincoln, Jefferson ve Roosevelt) yüzlerini Sioux kutsal bir alan olan Tuncasila Sakpe [4] [9] adlı bir dağın yüzüne oydu. ABD hükümetinin Rushmore Dağı olarak adlandırdığı bu heykel, demokrasiye tapınak olarak sunulan önemli bir turistik cazibe, ancak birçok insan bunu beyaz üstünlüğün sembolü olarak görüyor [2] [5] [7]. Koşullar için sözleşmeli olan heykeltıraş Gutzon Borglum, Stone Mountain, GA'da önde gelen bir Konfederasyon Anıtı oydu ve Ku Klux Klan [2] [5]. /Code> 1971'de AIM, Tuncasila Sakpe'nin işgalini düzenledi, dağı ölçeklendirdi ve 1868 antlaşma hakları onurlandırılana kadar düşmeyi reddetti. Yaklaşık bir düzine kişi tutuklandı. Yüzlerce kişi olayı protesto etti ve yolları barikat etti ve birkaç tutuklamaya yol açtı [2] [5] [6] [7]. Bu direnç eylemiyle alınan dikkat, kısmen NDN kolektifi tarafından başlatılan ve yerli çevre hareketinin çeşitli organizasyonlarını ve unsurlarını bir araya getiren bir meta-anlatı haline gelen toprak arka hareketini güçlendirdi [8]. Land Back, Kuzey Amerika'daki çevre adaleti çatışmalarında ortaya çıkan yaygın bir mem. Arazi sırtının merkezi talebi, kamu arazilerinin yerli halka iadesidir. Federal arazi ABD'deki arazilerin yaklaşık% 28'ini oluşturmaktadır. /kod> 1920'de Sioux, ABD mahkemelerindeki arazi iddialarını tartışmak için dilekçe verdi [4]. Dava altmış yıl boyunca devam etti, ancak 1980'de ABD Yüksek Mahkemesi ABD'de Sioux Ulusuna karşı Sioux Land'in yasadışı olarak çalındığını ve 102 milyon dolar kazandığına karar verdi. Mahkeme görüşü, “daha ​​olgun ve onursuz bir şekilde onursuz bir anlaşma davası, tüm olasılıkla tarihimizde asla bulunamayacağını” belirtmiştir [2]. Sioux parayı reddetti (bölgeden alınan altın miktarını göz önünde bulundurarak bir pittance), kutsal topraklarının satılık olmadığını iddia etti ve arazilerini geri talep etti [2] [4]. Para faiz getiren bir güvene yerleştirildi ve 2021'de yaklaşık 2 milyar dolardı [2]. 0 Kanada katranlı kumlarından Körfez Kıyısı'ndaki rafinerilere ham petrol taşıyan boru hatları, 2008'den 2017'ye kadar He Sapa'da bir çatışma kaynağıydı. Antlaşma hakları gerekçesiyle bu boru hatlarına karşı çıkan Sioux insanlar Keystone XL ve Dakota Access boru hatlarına karşı mücadelelerde puan [9] [10]. Boru hatları, bir petrol döküntüsü ile tehlike altına alınacak göller ve nehirler için bir tehdit oluşturur.

Temel veriler
İhtilafın ismi:Black Hills Altın Madenciliği ve Land Hırsızlığı, Güney Dakota, ABD
Ülke:Amerika Birleşik Devletleri
İl veya eyaletGüney Dakota
Yer:Deadwood
Konum hassasiyetiORTA (bölge düzeyi)
İhtilafın nedenleri
Ana kategori:Maden ve yapı malzemesi çıkarımı
Alt kategori:Turizm ve eğlence tesisleri (kayak tesisleri, oteller, marinalar, golf tesisleri vs.)
Diğer
Kerestecilik, kağıt, selüloz ürünleri
Cevher artığı
Ulaştırma ve altyapı şebekeleri (yollar, demiryolları, su yolları, sulama regülatörleri, sulama göletleri, kanallar, köprü ve viyadükler, boru hattı)
Milli parklar ve koruma alanları
Toprak gaspı (land grabbing)
İhtilafa konu olan meta:Ham petrol
Toprak
Gümüş
Turizm hizmetleri
Altın
Proje detayları
Proje detayları

1851 ve 1868 tarihli Fort Laramie Antlaşmaları, 60 milyon dönümlük (24.3 milyon hektar) büyük Sioux rezervasyonunu kurdu [1]. Bu arazinin çoğu çalındı, çünkü 2021'de Güney Dakota'daki dokuz Hint rezervasyonu toplamda sadece 5 milyon dönüm (2 milyon hektar) kapsamaktadır [16]. Black Hills Ulusal Ormanı 1.2 milyon dönüm (486.000 hektar).

Daha fazlasına bak
Proje alanı24.000.000 hektar
Yatırım miktarıÇoklu Projeler
Nüfus türüKırsal
Etkilenen nüfusSioux Nation Nüfus 170,110 (2010 Nüfus Sayımı)
Proje sahibi şirketler:United States Federal Government (USA)
Harekete geçen sivil toplum kuruluşları:NDN kolektifi
İhtilaf
İhtilafın yoğunluk durumuYÜKSEK (Sokak protestoları, görünür örgütlenmeler, tutuklanmalar, şiddet içeren çatışmalar)
Karşı hareketin başladığı aşama:Projeyi önleyici olarak
Harekete geçen gruplar:Yerliler veya geleneksel topluluklar
Yerel sivil toplum örgütleri
Yerel yönetimler/siyasi partiler
Sosyal hareketler
Kadınlar
Etnik veya ırkçı sebeplerle ayrımcılığa uğrayan gruplar
Dini gruplar
Sioux kabilesi
Harekete geçme şekilleri:Çevrenin ekonomik değerlemesi için başvuru
Alternatif çözüm önerileri oluşturma
Mülke zarar verme/kundaklama
Kampanyalar (imza, bilgilendirme vb.)
Ulusal ve uluslararası STK'ların müdahil olması
Kuşatma
Toprak işgali
Tazminatın reddi
Şirketlerin/ürünlerin boykotu
Dava, mahkeme, yasal aktivizm
Sabotaj
Medya tabanlı aktivizm/alternatif medya
Finansal aktivizm
Sokak eylemleri
Bina ve kamu alanlarını işgal etme
Platform/ağ oluşturma
Resmi şikayet dilekçeleri
Silahlı tehdit
Projenin etkileri
Çevre etkileriGörülen: Biyolojik çeşitlilik kaybı (yaban hayatı, tarımsal çeşitlilik), Gıda güvenliğinin tehdidi ve gıda krizi (ekin bozulması vb.), Manzara/estetik kaybı, Toprak erozyonu, Ormansızlaşma ve yeşil örtü kaybı, Yüzey suyu kirlenmesi/su kalitesinin (fizikokimyasal, biyolojik) düşmesi, Cevher artığı sızıntıları
Potansiyel: Petrol sızıntısı, Ekolojik ve hidrolojik dengenin bozulması
Sağlık etkileriGörülen: Yetersiz beslenme, Ruhsal problemler (stres, depresyon, intihar vb.), Şiddet bağlantılı sağlık etkileri (cinayet, tecavüz vb.), Ölümler
Sosyoekonomik etkilerGörülen: Yerinden edilme/zorunlu göç, Şiddet veya suç artışı, Geçim kaynağı kaybı, Geleneksel bilgi/yöntem/kültür kaybı, Artan asker ve polis mevcudiyeti, Sosyal sorunlar (alkolizm, fuhuş vb.), Kadınlar üzerinde olumsuz etkiler, İnsan hakları ihlalleri, Topraksızlaşma, Doğal güzelliğin ve ilişkilendirilen yerel aidiyet duygusunun kaybı
İhtilaf süreci
Projenin mevcut durumuFaaliyet göstermekte
İhtilaf sürecinde gerçekleşenler:Aktivistlerin suçlanması
Ölümler
Çevresel iyileşmeler
Mahkeme kararı (karara bağlanmamış)
Göç/yerinden edilme
Baskı ve askerileşme
Pazarlık sürecinde
Aktivistlerin şiddetli bir şekilde hedef gösterilmesi
Yürürlükte olan yasal düzenlemelerin uygulanması
Varsa öneriler:Land Back hareketi, arazinin Sioux Nation'a iade edilmesini talep ediyor.
Bu ihtilafta çevre adaleti sizce sağlandı mı?:Hayır
Neden? Kısaca açıklayınız:Sioux, 1980'de Yüksek Mahkemeden bir kararla 60 yıllık yasal savaşını kazanmasına rağmen, arazileri için tazminatı reddetti ve iade edilmesini talep ettiler. Topraklarından çıkarılan altın için herhangi bir tazminat almadılar ve kutsal alanları kutsallaştırıldı.
Referanslar ve belgeler
Referanslar - ihtilafla ilgili makale, kitap…

[1] Neville; Anderson. "THE DIMINISHMENT OF THE GREAT SIOUX RESERVATION TREATIES, TRICKS, AND TIME" (2013) Great Plains Quarterly. 2556
[click to view]

[8] “Land Back: A meta narrative to help indigenous people show up as movement leaders” (2021) Leadership, 17(1), 47–61
[click to view]

[9] Rome, Andrew. “BLACK SNAKE ON THE PERIPHERY: THE DAKOTA ACCESS PIPELINE AND TRIBAL JURISDICTIONAL SOVEREIGNTY (2018) North Dakota Law Review 93(1), 57-86.
[click to view]

[10] Woods, Cindy S. “THE GREAT SIOUX NATION V. THE "BLACK SNAKE": NATIVE AMERICAN RIGHTS AND THE KEYSTONE XL PIPELINE” (2016) Buffalo Human Rights Law Review 22, pg 67-92.
[click to view]

[11] Estes, Nick. “Wounded Knee: Settler Colonial Property Regimes and Indigenous Liberation”. (2013) Capitalism, Nature, Socialism. 24(3), 190-202

[15] Pfeifle, Stamm, Stone. “Arsenic Geochemistry of Alluvial Sediments and Pore Waters Affected by Mine Tailings along the Belle Fourche and Cheyenne River Floodplains” (2018) Water Air and Soil Pollution 229(6)
[click to view]

[2] High Country News: “The battle for the Black Hills“ 1/1/21
[click to view]

[3] NDN Collective LandBack website
[click to view]

[4] Smithsonian Magazine, “In 1868, Two Nations Made a Treaty, the U.S. Broke It and Plains Indian Tribes are Still Seeking Justice”, 11/7/2018
[click to view]

[5] Associated Press: “Native Americans protesting Trump trip to Mount Rushmore” 6/26/2020
[click to view]

[6] Associated Press: “Lakota activist: Mount Rushmore key in move to regain land”
[click to view]

[7] Intercontinental Cry: “ NATIVES SEIZE TRUMP STUMP AT MOUNT RUSHMORE” 7/14/2020
[click to view]

[12] Associated Press. “South Dakota tribes buy land near Wounded Knee massacre site.” 9/10/2022
[click to view]

[13] U.S. GEOLOGICAL SURVEY. “The Homestake Gold Mine” (1991)
[click to view]

[14]New York Times. “Gold Mine Seeks A Way to Operate Without Polluting” 12/13/1970
[click to view]

[16] "South Dakota reservations by the numbers" 2021
[click to view]

Ek bilgiler
Son güncelleme20/11/2022
İhtilaf no:6186
Yorumlar
Legal notice / Aviso legal
We use cookies for statistical purposes and to improve our services. By clicking "Accept cookies" you consent to place cookies when visiting the website. For more information, and to find out how to change the configuration of cookies, please read our cookie policy. Utilizamos cookies para realizar el análisis de la navegación de los usuarios y mejorar nuestros servicios. Al pulsar "Accept cookies" consiente dichas cookies. Puede obtener más información, o bien conocer cómo cambiar la configuración, pulsando en más información.