Son güncelleme:
15/03/2018

Richmond, CA, ABD'deki Chevron Rafinerisi


Bu vaka formu, size kolaylık sağlamak amacıyla Google Translate tarafından desteklenen çeviri yazılımı kullanılarak tercüme edilmiştir. Bu nedenle hata içerebilir. Bu içerik orijinalinden başka bir dile çevrilirken ortaya çıkan tutarsızlıklar veya farklılıklar bağlayıcı değildir ve yasal bir etkisi bulunmamaktadır. Bu çevirilerde yer alan bilgilerin doğruluğu ile ilgili sorularını olması durumunda lütfen vakanın aşağıdaki sürümünü inceleyin: İngilizce (Orijinal)

İhtilafın konusu (Özet):

1902'den bu yana Chevron, Petrol ürünleri ve Richmond'daki diğer kimyasallar, Fakir ve çoğunlukla bir Afrikalı-Amerikalı topluluğun Conta County, CA. 20. yüzyılda, Richmond rafinerisi bölgeye yayıldı. Bugün, Şirket, 1.200 kişiyi kullanır ve günde yaklaşık 240.000 varil ham petrolün benzin, jet yakıtı, dizel ve yağlayıcılara işler. Olumsuz sağlık sonuçları, bu alandaki orantısız endüstriyel kirlenme yükü ile ilişkilendirilmiştir. Son zamanlarda bir sağlık çalışması, Richmond'daki çocuklar arasında astım prevalansının (% 17), ulusal ortalamadan (% 7) iki katına çıktığını bildirmiştir. Astım prevalansı, Richmond'da 15 yıldan fazla bir süredir yaşayan yetişkinler arasında (% 34,9), her ikisi de ulusal ortalamanın (% 8.7) daha yüksek olan daha yeni sakinlerden (% 9.2) anlamlı olarak daha yüksekti. Bu topluluklar içinde baş ağrısı, göz tahrişi, cilt tahrişi ve solunum alerjileri gibi hava kirliliği ile ilgili diğer akut sağlık sorunları tespit edildi.% 100 $ 'lık $ ve tartışmalar 1993 yılında, Chevron'un kimyasal depolamasını arttırmayı planladığında Ve Richmond bölgesindeki tehlikeli kimyasalların sayısı.
ve
CHEVRON ile müzakerelerde anlaşmalara ulaşmadıktan sonra, yerel sakinler, şirkete 50 milyon dolarlık toplum gelişimine yatırım yapmaya zorlamak için kamu görevlilerini lobi yapmaya çalıştı. West County Toksik Koalisyonu, planlama komisyonunu Richmond'daki başarıyla lobiyi başarıyla lobiyi başardı çünkü yüzlerce vatandaştı. Golden Gate Hukuk Kliniği'nden yasal tavsiye, bu topluluk grubunun CEQA (California çevre kalitesi eylemi) gibi kanunları yorumlamasına yardımcı oldu ve böylece reformüle edilmiş yakıt planının çocuklar ve diğer savunmasız sakinler üzerinde zararlı etkilere sahip olacağına dair güçlü kanıtlar sağladı. Chevron 5 milyon dolar ödedi.% Ve
2008 seçimlerinde, Richmond sakinleri, Richmond Business Lisans Vergisini (T), CHEVRON'tan topluluk programlarını genişletmek için şehir için 10 milyon dolarlık ek bir yıllık gelir getirme girişimini onayladı. . Bununla birlikte, Şubat 2009'da Chevron, Conta Costa İlçesi Üstün Mahkemesi'nde, lehine hükmedilen, anayasaya aykırı ve bunları geçersiz kılınan bir dava açtı. %% ve
Bitki çalışmaya başladığından beri yüzlerce kaza meydana geldi. En son 6 Ağustos 2012 tarihinde meydana gelen büyük bir patlama ve yangıydı. Bu kaza, bölge hastanelerinde tedavi görmek için 15.000'den fazla kişiye neden oldu. 2012 kazası ve kitle protestolarından sonra (210 protestocu kazanın bir yıllık yıldönümünde tutuklandı), Richmond şehri, Chevron'a karşı ateşe karşı dava açtı. Bu davaya cevaben Chevron, altı cezai suçlamaya bağlam yoktu ve operasyonunun ekstra gözetimini uygulamayı kabul etmeyi ve para cezaları ve iadesi olarak 2 milyon dolar ödüllendirmeyi kabul etti.
Ve

Temel veriler
İhtilafın ismi:Richmond, CA, ABD'deki Chevron Rafinerisi
Ülke:Amerika Birleşik Devletleri
İl veya eyaletKaliforniya
Yer:Richmond
Konum hassasiyetiYÜKSEK (yerel düzey)
İhtilafın nedenleri
Ana kategori:Endüstriyel ihtilaflar
Alt kategori:Petrol rafinerisi
İhtilafa konu olan meta:Ham petrol
Kimyasal atık
Proje detayları
Proje detayları

Rafineri günde yaklaşık 240.000 varil ham petrol işlemi sağlar. Şirketin 1989-1995 yılları arasında 304 kaza vardı - büyük yangınlar, dökülmeler, sızıntılar, patlamalar, toksik gaz bültenleri, fayans ve hava kontaminasyonu.

Proje alanı2,324
Yatırım miktarı1.000.000.000
Nüfus türüKentsel
Etkilenen nüfus15.000-30.000
İhtilafın başlama yılı:1993
Proje sahibi şirketler:Chevron from United States of America
İlgili devlet kuruluşları:Richmond Şehri, Richmond Şehri için Planlama Komisyonu, California EPA
Harekete geçen sivil toplum kuruluşları:West County Toksik Koalisyonu, daha iyi bir çevre için topluluklar, Golden Gate Üniversitesi Çevre Hukuku ve Adalet Kliniği, Apen (Asya Pasifik Çevre Ağı)
İhtilaf
İhtilafın yoğunluk durumuORTA (Sokak protestoları, görünür örgütlenmeler)
Karşı hareketin başladığı aşama:Proje uygulamalarına tepki olarak
Harekete geçen gruplar:Yerel sivil toplum örgütleri
Yerel yönetimler/siyasi partiler
Komşular/vatandaşlar/topluluklar
Sosyal hareketler
Etnik veya ırkçı sebeplerle ayrımcılığa uğrayan gruplar
Harekete geçme şekilleri:Topluluk bazlı katılımcı araştırma
Platform/ağ oluşturma
Alternatif çözüm önerileri oluşturma
Dava, mahkeme, yasal aktivizm
Medya tabanlı aktivizm/alternatif medya
Kampanyalar (imza, bilgilendirme vb.)
Sokak eylemleri
Projenin etkileri
Çevre etkileriGörülen: Yangınlar, Gürültü kirliliği, Atık taşkını, Petrol sızıntısı, Hava kirliliği
Potansiyel: İklim değişikliği, Toprak kirlenmesi, Manzara/estetik kaybı
Sağlık etkileriGörülen: Kazalar, Bilinmeyen ya da karmaşık risklere maruz kalma (radyasyon vb.), İş kazaları ve hastalıkları, Çevreyle ilgili diğer hastalıklar
Diğer sağlık etkileriAstım ve hava kirliliği ile ilgili diğer akut sağlık sorunları: Göz tahrişi, baş ağrıları, burun kanamaları, solunum alerjileri ve cilt tahrişi.
Sosyoekonomik etkilerPotansiyel: Yolsuzluk ve kooptasyonda artış, İş güvenliği eksikliği, işten çıkarma, işsizlik
İhtilaf süreci
Projenin mevcut durumuFaaliyet göstermekte
İhtilaf sürecinde gerçekleşenler:Tazminat
Çevresel iyileşmeler
Mahkeme kararı (başarısızlık)
Pazarlık sonucu alternatif çözüm
Kaynak arzı/kalitesi/dağıtımını iyileştiren çözümler
Yürürlükte olan yasal düzenlemelerin uygulanması
Bu ihtilafta çevre adaleti sizce sağlandı mı?:Emin değilim
Neden? Kısaca açıklayınız:Chevron ile müzakerelerde anlaşmalara ulaşmadıktan sonra, yerel sakinler, şirkete 50 milyon dolarlık toplum gelişimi için yatırım yapmaya zorlamak için kamu görevlilerini lobide etmeye çalıştı. West County Toksik Koalisyonu, planlama komisyonunu Richmond'daki başarıyla lobiyi başarıyla lobiyi başardı çünkü yüzlerce vatandaştı. Golden Gate Hukuk Kliniği'nden yasal tavsiye, bu topluluk grubunun CEQA (California çevre kalitesi eylemi) gibi kanunları yorumlamasına yardımcı oldu ve böylece reformüle edilmiş yakıt planının çocuklar ve diğer savunmasız sakinler üzerinde zararlı etkilere sahip olacağına dair güçlü kanıtlar sağladı. Chevron 5 milyon dolar ödeyerek sona erdi.
Referanslar ve belgeler
İlgili yasa ve mevzuat - ihtilafla ilişkili hukukî metinler

City of Richmond's Measure T
[click to view]

California Environmental Quality Act
[click to view]

Referanslar - ihtilafla ilgili makale, kitap…

Choy, Ellen, and Ana Orozco. "Chevron in Richmond." Race, Poverty, & the Environment 16.2 (2009): 43-46.

Cohen, Alison, et al. "Our Environment, Our Health A Community-Based Participatory Environmental Health Survey in Richmond, California." Health Education & Behavior 39.2 (2012): 198-209.

Brody, Julia Green, et al. "Linking exposure assessment science with policy objectives for environmental justice and breast cancer advocacy: the northern California household exposure study." American Journal of Public Health 99 (2009).

Wikipedia Entry of Chevron Richmond Refinery
[click to view]

Bernard, Sara. "Henry Clark and Three Decades of Environmental Justice." Richmond Confidential. N.p., 6 Dec. 2012. Web. 08 May 2014. .
[click to view]

University of Michigan Environmental Justice Case Study: West County Toxics Coalition and the Chevron Refinery in Richmond, California
[click to view]

Democracy Now. Goodman, Amy. "Chevron to Pay $2 Million for 2012 Refinery Fire in Richmond, CA; 200 Arrested at Protest." Democracy Now! N.p., 6 Aug. 2013. Web. 08 May 2014. .
[click to view]

İlgili görseller (fotoğraflar, videolar) - ihtilafla ilgili fotoğraf ve video linkleri

Henry Clark grew up alongside the Chevron oil refinery and General Chemical Co. plant in North Richmond. (Photo by: Sara Bernard)
[click to view]

Protesters march against Chevron in Richmond, California on Saturday. Credit: @joshkahnrussell
[click to view]

Animation of Fire at Chevron's Richmond Refinery, August 6th 2012. A film produced by the U.S. Chemical Safety and Hazard Investigation Board detailing the sequence of events and cause of the fire (8 mins 15 secs).
[click to view]

The toxic smoke rising from the disastrous fire at Chevron’s Richmond refinery crude unit no. 4 on Aug. 6, seen from a ferry boat in San Francisco Bay. The Richmond-San Rafael Bridge is in the foreground. – Photo: Harrison Chastang
[click to view]

NBCBayArea. Richmond police have arrested more than 160 protesters for trespassing at a Chevron refinery as part of an environmental protest against the oil industry.

Capt. Mark Gagan says more than 2,500 people marched to the Chevron refinery during Saturday's planned nonviolent demonstration in Richmond.

Gagan says activists were handcuffed, cited and released after they refused to cease trespassing outside the refinery's main gate. At least 175 arrests had been made by 5 p.m. Saturday, and he expects the total number of arrests to exceed 200.

Gagan says there have been no reports of injuries or damage.

Saturday's action comes three days before the anniversary of the Aug. 6 explosion that fouled the air, shut down the refinery and sent hundreds of residents to the hospital with breathing complaints.It comes one day after Richmond city leaders and their attorneys filed litigation against Chevron in connection with the fire.The lawsuit alleges the explosion and blaze at the Richmond refinery on Aug. 6, 2012, resulted from "years of neglect, lax oversight and corporate indifference to necessary safety inspection and repairs."

The fire occurred after a leak in a corroded pipe in the refinery's crude oil unit created a large cloud of hydrocarbon vapor that ignited in a fireball at about 6:30 p.m. that day.

The fire burned for several hours before being controlled and sent a huge plume of toxic black smoke over the area. More than 15,000 people were treated at hospitals for respiratory problems and other illnesses.The lawsuit, authorized by the City Council last week after months of failed negotiations with Chevron, seeks financial compensation for economic damage to the city, including the costs of emergency response, firefighting, environmental cleanup, alleviating harm to public health, and loss of value in city property.
[click to view]

Diğer yorumlar:Bu, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk 40 etkili çevresel adalet vakalarından biridir.
Ek bilgiler
Katkıda bulunan:Alejandro Colsa Pérez, [email protected], University of Michigan School of Natural Resources and Environment
Son güncelleme15/03/2018
İhtilaf no:17
Yorumlar
Legal notice / Aviso legal
We use cookies for statistical purposes and to improve our services. By clicking "Accept cookies" you consent to place cookies when visiting the website. For more information, and to find out how to change the configuration of cookies, please read our cookie policy. Utilizamos cookies para realizar el análisis de la navegación de los usuarios y mejorar nuestros servicios. Al pulsar "Accept cookies" consiente dichas cookies. Puede obtener más información, o bien conocer cómo cambiar la configuración, pulsando en más información.