Son güncelleme:
02/02/2017

Chakki Riverbed, Himaşal Pradesh, Hindistan'da Yasadışı Kum Madenciliği

Yasadışı kum madenciliği, ekolojik bozulma ve Himachal Pradesh'teki madencilik mafyası.Bu vaka formu, size kolaylık sağlamak amacıyla Google Translate tarafından desteklenen çeviri yazılımı kullanılarak tercüme edilmiştir. Bu nedenle hata içerebilir. Bu içerik orijinalinden başka bir dile çevrilirken ortaya çıkan tutarsızlıklar veya farklılıklar bağlayıcı değildir ve yasal bir etkisi bulunmamaktadır. Bu çevirilerde yer alan bilgilerin doğruluğu ile ilgili sorularını olması durumunda lütfen vakanın aşağıdaki sürümünü inceleyin: İngilizce (Orijinal)

İhtilafın konusu (Özet):

Hindistan'da kum madenciliği çatışmaları çok görülür. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, Kuzey Hindistan Himachal Pradesh eyaletindeki Chakki Riverbed, yasadışı kum madenciliği operasyonlarından muzdaripti. Büyük miktarda kum, Chakki Nehri yatağından mayınlıdır ve gayrimenkul geliştirme ve diğer inşaatla ilgili faaliyetler için ülkenin diğer bölgelerine taşınır. Kum madenciliği, nüfusunun doğal suya ve tarıma erişime bağlı olarak büyük bölümleri olan Himalaya Devletinin hassas yerel ekolojisi için ciddi etkileri vardır. Bu yasadışı kum madenciliğinin etkileri, devlet bisikleti için büyük ekonomik kayıplar içermektedir. Kum madenciliği, yerel çevre, yaya yolları, pastoral topraklar ve su temini şemaları üzerinde olumsuz etkiler ile sonuçlanmıştır. Kum madenciliği operasyonları, yerel ekolojiye karşı korkunç bir tehdit oluşturur ve nehir yatağını çevreleyen yüzlerce dönümlü verimli tarım arazisinde olumsuz sonuçlar elde etmesi muhtemeldir. Mevcut rakamlara göre, komşu köylerde 26000 dönümlük arazide, bölgedeki kum madenciliği sayesinde (ATRI, Divya Himaşalı, 2014).
Mahajan, 2014). NGT siparişi, uygun çevresel açıklıklar madenciler tarafından alınmadıkça bölgedeki kum madenciliği operasyonları. Bununla birlikte, yerel ajanlar, köylülerin yanı sıra yerel yetkililer, madencilik yasağına rağmen, Yasadışı Madencilik, Maryana ve Punjab'ı sınırlayan bölgede (Tribün, 2014) sınırlandırılmamıştır. Bu, çıkarılan mineralleri bitişik durumlara taşımaya devam eden binlerce araç tarafından kanıtlanabilir. Kamyonların aşırı yüklenmesi, bölgede ortak bir manzara olduğu görülmüştür. Tahminlere göre, kapasite taşıyan 9 tonlu kamyonlara izin verir, aşırı yükleme ve 25 tona yakın (Divya Himachal, 2014). Nalagar'da, Kum ve çakıl gibi malzeme taşımak için ticari kullanım için yaklaşık 2800 traktör bildirilir. Yasadışı malzemelerin taşınması için kullanılan traktörler genellikle yalnızca tarımsal faaliyetler için kayıtlıdır. Bununla birlikte, 'Ticari Araçlar' olarak kayıtları, yerel yönetim otoriteleri tarafından yasadışı kullanım için bir onay ve onayıdır (Sharma, Divya Himaşalı, 2014). Ek olarak, aboneli madencilik standartlarına göre usulsüzlükler vardır. Örneğin, siparişlere göre, nehir yatağının madenciliği, bir metrenin derinliğinin ötesine geçtikten sonra izlenmesi gerekir. Bununla birlikte, JCB'ler ve taş kırıcılar, bitişik arazi ve ekolojiye (Tribune, 2014) bitişiğine yönelik bir tehdit oluşturan tüm alanda altı metreden fazla hendek kazındılar.% $ Ve
Sonuç olarak yerel köylüler yasadışı madenciliği protesto ediyorlar Yerel makamlarla iletişim kurarak operasyonlar. Ancak, memnun yerel otoriteler tarafından duyulmamış ve onları umutsuz bir durumda bırakmışlardır. Bölgedeki en aktif kuruluşlardan biri Bharatiya Kisan Sangh (Mahajan, 2014). Bharatiya Kisan Sangh, yasadışı kum madenciliğine karşı harekete öncülük eden ve konuyu yerel makamların ışığına getirmede aktif olan yerel bir birimdir. Bu afişin altında, Yukarı Hanni Bölgesi'nden köylüler, 2014 yılında Devlet Hükümeti'ne bir mutabakat sundu. Şikayetler, çevresindeki toprakların tarımsal verimliliğini ve yerel yeraltı suyu seviyelerinin azaltılmasından dolayı yerel su temini kanalları üzerindeki etkileri içeriyordu. Köylüler ayrıca tarımsal alanlarına zarar vermeyi de gösterdi. Talwars köylerinde Jattan, Kandran ve Mirthal köylüleri, bölgede yasadışı olarak faaliyet gösteren, ağır kazma makineleri tarafından üretilen yüksek desibel gürültüyü sayesinde uykularında rahatsızlıktan şikayet ediyorlar (Dhaliwal, 2014). Bununla birlikte, köylüler, bölgedeki yetkililere şikayetlerinin herhangi bir eylemle sonuçlanmadığını iddia ediyorlar. Bölgedeki bir yetkiliye şöyle dedi: "Bu, nehir yatağının durmasız yağmalanması durmuyor, bir zaman düştüğü zaman gelecek. Bu ekolojik felaket için kesin bir tarif. Suçlular, faaliyetlerini Çevre Bakanlığından uzak durmalarda gerçekleştirir "(DHALIWAL, 2014).% Ve
ve yasadışı operasyonlar, Himachal Pradesh'te güçlü bir kum madenciliği mafyasının oluşturulmasıyla da sonuçlandı ve Komşu HARYANA VE PUNJAB DEVLETLERİ. Kazanılan kar miktarı ve madencilik mafyasının varlığı, SDM gibi hükümet yetkililerine ve son geçmişte bu yasadışı faaliyetleri kontrol eden polis memurlarına çeşitli saldırılarla sonuçlandı. Bunun ışığında, 2014 yılında, eski MLA Rakesh Pathania, yasadışı operasyonlara, madencilik mafyasının varlığına ve yerel polis ve devlet aktörlerinin çarpışmasıyla ilgili merkezi bir soruşturma (CBI) soruşturması talep etti (Mahajan, 2014).
Ve
ve 2014 yılında, nehir yatağına giren bir Hyderabad Koleji'nden, Yasadışı Kum Madenciliği için yapılan bir yaklaşım yoluyla nehir yatağına giren 25 kişi, Lahri Hidro-Güç Projesinden ani bir su salonundan sonra süpürüldü. Bunu takiben, endüstriler bakanı yasadışı operasyonlar için kullanılan tüm bağlantı yollarının kapatılmasını yönetti ve HYDRO Proje alanının sınırları dahilinde herhangi bir enkazın çöplüğünü yasaklamak. Boğulma olayından hemen sonra, tüm yasadışı yaklaşımların kapatılması emredildi (Haberler18, 2014). Ancak, bölgede yasadışı madencilik operasyonları devam ediyor. Anonimli bir yetkili, "Mirthal kayışının yaklaşık 70 kırıcıya sahip olduğu ve ülkenin diğer bölgelerine kum ve çakılın büyük bir katkısı olduğunu açıkladı. Chakki Nehri bu kuşaktan akar ve suçlular için kazançlı bir iş olmaya devam ediyor "(DHALIWAL, 2014).
Ve
ve
ve

Temel veriler
İhtilafın ismi:Chakki Riverbed, Himaşal Pradesh, Hindistan'da Yasadışı Kum Madenciliği
Ülke:Hindistan
İl veya eyaletHimaşal Pradeş
Yer:Solan bölgesi
Konum hassasiyetiYÜKSEK (yerel düzey)
İhtilafın nedenleri
Ana kategori:Maden ve yapı malzemesi çıkarımı
Alt kategori:Suya erişim ve su hakları
İhtilafa konu olan meta:Kum/çakıl
Su
Proje detayları
Proje detayları

Büyük ölçekli yasadışı kum madenciliği. Basın raporlarına göre [1] (R. DHALIWAL, TRIBUNE, 21 Haziran 2016): "Buradaki bazı ocakların devlet hükümeti tarafından açık artırılmıştır. Ancak, teklifleri kazanan müteahhitler, hammaddenin olmadığını iddia ediyor. onlardan taş kırıcılar tarafından tedarik ediliyor. Diyelim: "Teklifleri kazandık. Bununla birlikte, kırıcılar bizden değil, yasadışı kaynaklardan gelen materyal satın alıyorlar gibi kayıplara giriyoruz. "Taş kırıcı sahipleri, sırayla Kum ve çakılın yasadışı kazılmasında yer alan kartelleri oluşturdu. Bu şekilde, yasal müteahhitlerden malzeme almak yerine , doğrudan fiyatların azaltılmasında şımartan kendilerine sahipler. , suçlular için kazançlı bir iş olmaya devam ediyor, "bir resmi açıkladı."

Nüfus türüKırsal
İhtilafın başlama yılı:26/12/2013
İlgili devlet kuruluşları:Yerel MLAS (Yasama Meclisinin Üyesi) Yerel Polis Yetkilileri
Harekete geçen sivil toplum kuruluşları:Bharatiya Kisan Sangh
İhtilaf
İhtilafın yoğunluk durumuORTA (Sokak protestoları, görünür örgütlenmeler)
Harekete geçen gruplar:Çiftçiler
Yerel sivil toplum örgütleri
Göçerler
Harekete geçme şekilleri:Platform/ağ oluşturma
Resmi şikayet dilekçeleri
Projenin etkileri
Çevre etkileriGörülen: Manzara/estetik kaybı, Gürültü kirliliği, Yüzey suyu kirlenmesi/su kalitesinin (fizikokimyasal, biyolojik) düşmesi, Yer altı sularının kirlenmesi veya tükenmesi, Hidrolik ve jeolojik sistemlerin büyük ölçekli hasarı, Ekolojik ve hidrolojik dengenin bozulması
Potansiyel: Çölleşme/kuraklık, Seller (nehir, kıyı, çamur seli), Gıda güvenliğinin tehdidi ve gıda krizi (ekin bozulması vb.), Toprak kirlenmesi
Sağlık etkileriGörülen: Diğer sağlık etkileri, Ölümler
Diğer sağlık etkileriYerel sakinlerin uykusu gibi günlük aktivitelerin rahatsızlığı
Sosyoekonomik etkilerGörülen: Yolsuzluk ve kooptasyonda artış, Geçim kaynağı kaybı, Şiddet veya suç artışı
Potansiyel: Yerinden edilme/zorunlu göç, Geleneksel bilgi/yöntem/kültür kaybı, Topraksızlaşma, Doğal güzelliğin ve ilişkilendirilen yerel aidiyet duygusunun kaybı
İhtilaf süreci
Projenin mevcut durumuFaaliyet göstermekte
İhtilaf sürecinde gerçekleşenler:Mahkeme kararı (başarı)
Bu ihtilafta çevre adaleti sizce sağlandı mı?:Emin değilim
Neden? Kısaca açıklayınız:Potansiyel olarak çevre adalet hareketi başarılı olabilecek ulusal yeşil mahkeme yasağına rağmen, bölgede yasadışı madencilik devam ediyor.
Referanslar ve belgeler

[1] Dhaliwal, R. 2016 (21st June). Pathankot admn seeks report on ‘illegal mining’ at Chakki riverbed. The Tribune. (Last accessed: 1st February, 2017).
[click to view]

Divya Himachal. 2014 (6th December). Mining mafia targets border districts of Himachal. Divya Himachal. (Last accessed: 1st February, 2017).
[click to view]

News18. 2014 (15th June). Himachal Pradesh: Beas tragedy exposed illegal sand mining. News18. (Last accessed: 1st February, 2017).
[click to view]

Mahajan, R. 2014 (21st September). Check illegal mining on Chakki riverbed: Villagers. The Tribune. (Last accessed: 1st February, 2017).
[click to view]

The Tribune. 2013 (26th December). Protest against illegal mining in Chakki. The Tribune. (Last accessed: 1st February, 2017).
[click to view]

Jitesh. 2013 (8th August). NGT banned sand mining across India without license and environmental approval. Jagran Josh. (Last accessed: 1st February, 2017).
[click to view]

On the Beas river tragedy. Inside India's Deadly Sand Mafia.

By Tom Lasseter and Rakteem Katakey 2014-12-17
[click to view]

Ek bilgiler
Katkıda bulunan:Arpita Bisht, TERI University, [email protected]
Son güncelleme02/02/2017
İhtilaf no:2611
Yorumlar
Legal notice / Aviso legal
We use cookies for statistical purposes and to improve our services. By clicking "Accept cookies" you consent to place cookies when visiting the website. For more information, and to find out how to change the configuration of cookies, please read our cookie policy. Utilizamos cookies para realizar el análisis de la navegación de los usuarios y mejorar nuestros servicios. Al pulsar "Accept cookies" consiente dichas cookies. Puede obtener más información, o bien conocer cómo cambiar la configuración, pulsando en más información.