Son güncelleme:
23/11/2021

Intag, Junin, Ekvador'daki madencilik projeleri

Topluluk seferberliği, 1991'den beri Intag Vadisi'ndeki madencilik sömürüsünü durduruyor, ancak ilerlemeler ve tehditler devam ediyor. Ekosistem, su ve topluluktaki çevresel etkiler zaten görülüyor.Bu vaka formu, size kolaylık sağlamak amacıyla Google Translate tarafından desteklenen çeviri yazılımı kullanılarak tercüme edilmiştir. Bu nedenle hata içerebilir. Bu içerik orijinalinden başka bir dile çevrilirken ortaya çıkan tutarsızlıklar veya farklılıklar bağlayıcı değildir ve yasal bir etkisi bulunmamaktadır. Bu çevirilerde yer alan bilgilerin doğruluğu ile ilgili sorularını olması durumunda lütfen vakanın aşağıdaki sürümünü inceleyin: İspanyolca (Orijinal)

İhtilafın konusu (Özet):

Bugün LluriMagua olarak bilinen Cuprifer Madencilik Projesi, Imbabura eyaletindeki ve INTAG olarak bilinen bölgede Batı Cordillera de Los Andes'in batı eteklerinde yer almaktadır. Ormanları, dünyanın en önemli biyolojik çeşitlilik sıcak noktasına, tropik Andlara aittir. Bakırın keşfedildiği yer su bakımından çok zengindir ve bazıları bu ormanlarda ve gezegende başka hiçbir yerde rapor edilen düzinelerce nesli tükenmekte olan türü barındıran bulutlu birincil ve ikincil ormanlarla kaplıdır. Topluluklar ve kuruluşlar, 1995 yılından bu yana anayasal haklarını savunmak ve su kaynaklarını korumak için 4 madencilik şirketine ve tüm bölgeye yaşam veren yerel ormanlarını ve biyolojik çeşitliliğini korumak için mücadele ettiler. 0 1996 yılında Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve Japonya Metal Madenciliği Ajansı (MMAJ), sert çevre ve sosyal hasar uyardığı bir bölüm de dahil olmak üzere keşif faaliyetlerinin raporunu yayınladı. küçük bir bakır madenine. Bunlar arasında, dört topluluktan yüzlerce ailenin, kuru iklim kurutmasına yol açacak olan kitle ormansızlaşması (çalışmada kullanılan terim çölleşmişti), nesli tükenmekte olan türler ve Cotacachi-Cayapas Ulusal Parkı üzerindeki etkilere yol açacak. Kurşun, arsenik ve diğer ağır metaller ile nehirlerin ve vadilerin kontaminasyonu, suçtaki artış ve -inca arkeolojik izler için etkiler. Mena. Ertesi yıl 318 milyon tonluk bir alanda 2,26 milyon ton bakırın varlığı çıkarıldı. 2018'de Codelco, 3.846 milyon ton mena depozitosunda 17 milyon ton bakır olabileceğini tahmin etti. Ne hükümet ne de Japonlara cevap veriyor ve topluluk üyeleri kamp ateşini verdi. Şirket, soruşturmaları tamamlamadan Intag'den ayrılıyor, ancak Hükümetin önünde 3 topluluk üyesini sabotaj ve terörizm için kovuşturmak için değil. 2018'de hükümet duruşmadan vazgeçti. Güçlü bir muhalefeti doğrularken, taktikler, belirli liderlere yönelik ölüm tehditleri de dahil olmak üzere giderek daha şiddetli hale gelir. 2005 yılında şirketin kampı, tüm INTAG bölgesinin topluluk üyeleri tarafından Chalguayana Low'da yakıldı.
Topluluk üyeleri adaletten önce kınanmış olsa da, hakim onları görüşlerine göre satın alır: "Ekvador ceza kanunu bir topluluğa cezai yaptırım sağlamaz", (...) "Meclis üyeleri Şirket Yükselen Bakır S.A.'nın tesislerini çevreye ve topluluğunu savunmak için, bölgede üstlendiği madencilik eserleri için, bu karardan önce aynı şeyi yöneten ve diğerleri empoze eden poliibio Pérez'e göre belirleme kararı, bu açıktır. Topluluk üyelerinin vergi kararından önce olduklarını ve daha sonra bir güç tarafından hareket ettiklerini (topluluk çözümü) "[7]. onu ve organizasyonunu susturmak için. Başarısız olmaya çalıştı, ancak evinin işgalini tutuklama ve baskın emri ile güçlü bir şekilde silahlandırılmış 19 polis memuruyla dahil etti. Şirkete sonuçlanmadı çünkü Carlos yakalanabilir, son anda kaçarak ormanda saklanabilir. 2018 yılında, Quito'daki bir mahkeme, şikayetin kötü niyetli olduğunu mahkum etti. Polis, bahsetmeye değer, evlerinde bir silah, mühimmat ve uyuşturucu dikti, bu da yasadışı silah bulundurma için başka bir tutuklama emrine yol açtı (bu bölüm zengin toprakların altındaki uzun metraj filminde görülebilir). Kod> 0 Kasım 2006'da Yükselen Bakır bir Quito güvenlik şirketlerini işe alır ve paramilitarizm taktiklerinde birkaç INTAG sakinini eğitir. Madencilik imtiyazına Cerro Pelado üzerinden girmeye çalışıyorlar, ancak topluluklar, şirket çalışanlarının gözyaşı bombaları ve eğitimli köpekler kullanmasına rağmen girişi engelliyorlar. Hızlı bir şekilde eski orduyu işe alır, şirketlerinin takımını koyar ve onlara sonunda yasadışı üretim olarak tanımlanan silahlar verir. 2 Aralık'ta Chalguayanacu Alto için tekrar imtiyaz almaya çalışıyorlar. Silahsız topluluk üyelerine karşı yasadışı silahlar kullanılarak bir çatışma ve çekim yapılır, ancak sonunda polis emekli olur. Birkaç gün sonra, yaklaşık 100 INTAG nüfusu, Junín'de buluşuyor ve paramiliterlerin nerede sürpriz olduğunu bilerek ve 57'sini tutukladı. Sonunda polise yasadışı silahlarla teslim ediliyorlar, ancak hükümet hiçbir şey yapmadı (bu bölüm, sisden sonra düşük zengin topraklar da dahil olmak üzere birçok belgeselde görülebilir. Paramiliterlerin hiçbiri veya patronları yaptırımlandırılmadı, Kayıtsız yasadışı silah kullanmasına rağmen). Enami EP (Ekvador Ulusal Mineral Şirketi) LluriMua Minera imtiyazının başkanıdır. 0

Nisan 2014'te, bir aşkın madencilik imtiyazına erişmeye çalıştığı zaman, Alto Chaguyaco sektörü tarafından topluluk üyeleri tarafından engellenir. Çatışmada, birisi kamyonun ve Enami çalışanlarının ön camını kırıyor, ancak bölgeye ilk kez girmiş olmasına rağmen, Javier Ramírez'i sorumlu olarak ve kardeşi Víctor Hugo Ramírez'i tanımlıyor. Javier, o zamanlar Junín topluluğunun başkanı ve en iyi bilinen antimineros aktivistlerinden biriydi. Bununla birlikte, çatışma sırasında Javier evde Belçikalı bir doktor tarafından tedavi ediliyordu ve dizde ciddi bir şişlik nedeniyle harekete geçemedi. Tutuklama, tutuklama emri olmadan keyfi olarak yapıldı ve o zamanın iç bakanı José Serrano tarafından toplanan bir toplantının başka bir topluluk ortağı ile döndüğünde tutuldu. Javier bir devriyede birkaç saat taşınır, tutuklamanın nedeni bilgilendirilmez. Sadece hapse girdiğinizde, tutuklama emri gösterilir. 10 ay hapis cezası olmadan hapsedilir, sonunda 12 ay hapis cezasına çarptırılır, iyi davranışlar için 10'a indirildiğini kınadı. (Bu bölüm ve aşağıdakiler YouTube'daki birkaç belgeselde görülebilir (Javier ve Intag; Taciz 389 Elite Polis ve Madencilik İmtiyazına Giren Askeri Gruplar üyesini gönderir. Codelco, kampını El Mirador adlı sitede kurar. Topluluk turistlerini topluluk rezervi içinde DECOIN. Community tarafından 1990'ın sonlarına kadar edinilen rezerv olarak aldı. Aynı şekilde, sonunda gelişmiş keşif geliştirdikleri orman topluluk rezervinin bir parçasıdır, ancak o sırada hiç kimsenin yazıları yoktur [9]. 0 0 Polis, bahsetmeye değer, sadece Junín ve Chalguayaco Alto sektörünü değil, aynı zamanda aylarca tüm INTAG bölgesini işgal ettiler. özgürce transit hakkı. Junín'de en az 6 ay kaldılar. Sakinlere göre, o zaman Şirket, projeyi sakinlere “sosyalleştirmek” için avantaj sağladı, ancak polis tarafından korunan evden eve gittiler veya Kod 2018, şirket araştırmasına başladı ve topluluğun birincil ormanında en az 90 kuyu delerek sondaja başladı. . 2019'un başında Codelco, 3.860 milyon tonlu bir alanda olası 17 milyon ton bakır olduğunu bildirdi. Ancak, hükümet tarafından yönetilen rakam 982 m/ton MENA'dır [9]. 0 0 2019'dan bu yana, keşiflerin neredeyse% 100'ünü finanse eden Codelco, takımlarını (Kasım 2018'de) ve bugüne kadar (10- 2021) Keşif alanını genişletmek için yeni bir çevresel etki çalışmasında onaylanmasını bekleyen faaliyetleri yeniden başlatmayın. Başka bir engel, madencilik projesini geliştirmeye devam etmek için yeni bir şirketin oluşturulması gerektiğini gösteren ikili anlaşmanın ihlalidir. Bu ihlal, 2021'de Codelco'nun Ekvador'u Paris'e dayanan uluslararası bir mahkeme olan ICC'ye götürmesine neden oldu. Doğa hakları (iki tür endemik kurbağa türünün madencilik alanına yok olması). İlk aşamada (Eylül 2020) kazandı, ancak ilk Derece Hakimi (2021) [12] tarafından aşılmaz başarısızlıklar için temyizde kayboldu.

Decoin, şirketlerin (Enami ve Codelco, ancak Codelco, her şeyden daha fazla) projeyi çevreleyen topluluklarda var olmaya devam ettiğini ve Junín ve Cerro Pelado arasında yaklaşık 50 işçi kiralamaya devam ettiğini ve topluluklara hediye vermeye devam ettiğini kınadı. onların desteği. Bu arada, 2021'de Barselona ve Cerro Pelado sektöründe Codelco'nun madencilik projesini sosyalleştirmeye veya bir şeyler vermeye çalıştığı bir zamanda birkaç çatışma kaydedildi.> Decoin'den Japonların öngördüğü çevresel etkilere dayanarak kaydedildi Küçük bir bakır madeni için 1996 ön çevresel etkileri üzerine yapılan uzmanlar, madencilik tarihinde en yıkıcı olanlardan biri haline gelebilir. Bu görüş benzer sitelerdeki madencilik projelerine dayanmaktadır; Yüksek yağış gibi son derece hassas faktörler çakıştığından, su tablolarının süper bolluğu, düzinelerce tehlike altındaki türü barındıran birincil ormanların varlığı, çok sağlam topografi, sismik riskler, madencilik asit drenajı üretecek sitenin içeriği, Arsenik, kurşun ve kadmiyum gibi ağır metallerle karıştırılmış bakır.

Temel veriler
İhtilafın ismi:Intag, Junin, Ekvador'daki madencilik projeleri
Ülke:Ekvador
İl veya eyaletImbabura
Yer:Kotakchi
Konum hassasiyetiYÜKSEK (yerel düzey)
İhtilafın nedenleri
Ana kategori:Maden ve yapı malzemesi çıkarımı
Alt kategori:Suya erişim ve su hakları
Maden arama ve çıkarma
Cevher artığı
Toprak gaspı (land grabbing)
İhtilafa konu olan meta:Bakır
Su
Molibden
Proje detayları
Proje detayları

1996 yılında, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve Japonya Metal Madencilik Ajansı (MMAJ), küçük bir bakır madeni için sert çevre ve sosyal hasarın fark edildiği bir bölüm de dahil olmak üzere keşif faaliyetlerinin raporunu yayınlamaktadır. Bunlar arasında, dört topluluktan yüzlerce ailenin, kuru iklim kurutmasına yol açacak olan kitle ormansızlaşması (çalışmada kullanılan terim çölleşmişti), nesli tükenmekte olan türler ve Cotacachi-Cayapas Ulusal Parkı üzerindeki etkilere yol açacak. Kurşun, arsenik ve diğer ağır metaller ile nehirlerin ve vadilerin kontaminasyonu, suçtaki artış ve inci arkeolojik izler öncesi etkiler.

Daha fazlasına bak
Proje alanı7.000
Nüfus türüKırsal
Etkilenen nüfus37.000
İhtilafın başlama yılı:1991
Proje sahibi şirketler:CODELCO from Chile
Ascendant Copper from Canada
Empresa Nacional Minera del Ecuador (ENAMI) from Ecuador
Mitsubishi heavy industries from Japan
İlgili devlet kuruluşları:Enerji ve Maden Bakanlığı, Cotacachi Belediyesi
Finansman kuruluşları:The World Bank (WB) from United States of America
Japan International Cooperation Agency (JICA) from Japan
Harekete geçen sivil toplum kuruluşları:INTAG Zonal Koordinatörü, Bölgesel Komite Çevre Yönetimi, Bölgesel Eğitim Komitesi, INTAG Kadın Koordinatörü, Toison Consortium, INTAG Koordinatörü, Ekolojik Organizasyon Decoin (Ekolojik Savunma ve Koruma, https://www.decoin.org/). Montaj Cotacachi'nin kanton birimi, Ekvador'un popüler ve çeşitli kadınlarının montajı, ekolojik eylem
İhtilaf
İhtilafın yoğunluk durumuYÜKSEK (Sokak protestoları, görünür örgütlenmeler, tutuklanmalar, şiddet içeren çatışmalar)
Karşı hareketin başladığı aşama:Projeyi önleyici olarak
Harekete geçen gruplar:Çiftçiler
Yerliler veya geleneksel topluluklar
Uluslararası sivil toplum örgütleri
Yerel sivil toplum örgütleri
Yerel yönetimler/siyasi partiler
Komşular/vatandaşlar/topluluklar
Sosyal hareketler
Kadınlar
Etnik veya ırkçı sebeplerle ayrımcılığa uğrayan gruplar
Bilim insanları/uzmanlar
Harekete geçme şekilleri:Kuşatma
Topluluk bazlı katılımcı araştırma
Alternatif rapor/bilgi oluşturma
Platform/ağ oluşturma
Alternatif çözüm önerileri oluşturma
Ulusal ve uluslararası STK'ların müdahil olması
Toprak işgali
Dava, mahkeme, yasal aktivizm
Medya tabanlı aktivizm/alternatif medya
ÇED raporlarına itirazlar
Resmi şikayet dilekçeleri
Kampanyalar (imza, bilgilendirme vb.)
Referandum ve benzeri yerel istişare yöntemleri
Finansal aktivizm
Sokak eylemleri
Mülke zarar verme/kundaklama
Bina ve kamu alanlarını işgal etme
Doğa Ana’nın haklarına dair argümanlar
Çevrenin ekonomik değerlemesi için başvuru
Projenin etkileri
Çevre etkileriGörülen: Biyolojik çeşitlilik kaybı (yaban hayatı, tarımsal çeşitlilik), Manzara/estetik kaybı, Ormansızlaşma ve yeşil örtü kaybı, Yüzey suyu kirlenmesi/su kalitesinin (fizikokimyasal, biyolojik) düşmesi
Potansiyel: Hava kirliliği, Çölleşme/kuraklık, Gıda güvenliğinin tehdidi ve gıda krizi (ekin bozulması vb.), Toprak kirlenmesi, Toprak erozyonu, Atık taşkını, Yer altı sularının kirlenmesi veya tükenmesi, Hidrolik ve jeolojik sistemlerin büyük ölçekli hasarı, Ekolojik ve hidrolojik dengenin bozulması, Cevher artığı sızıntıları
Sağlık etkileriPotansiyel: Şiddet bağlantılı sağlık etkileri (cinayet, tecavüz vb.), Alkolizm, fuhuş vb. bağlantılı sosyal sağlık problemleri, Çevreyle ilgili diğer hastalıklar
Sosyoekonomik etkilerGörülen: Yolsuzluk ve kooptasyonda artış, Yerinden edilme/zorunlu göç, Artan asker ve polis mevcudiyeti, İnsan hakları ihlalleri, Topraksızlaşma
Potansiyel: İş güvenliği eksikliği, işten çıkarma, işsizlik, Geçim kaynağı kaybı, Doğal güzelliğin ve ilişkilendirilen yerel aidiyet duygusunun kaybı
İhtilaf süreci
Projenin mevcut durumuDurduruldu
İhtilaf sürecinde gerçekleşenler:Yolsuzluk/yozlaşma
Aktivistlerin suçlanması
Mahkeme kararı (başarı)
Mahkeme kararı (karara bağlanmamış)
Baskı ve askerileşme
Katılımcı mekanizmaların güçlendirilmesi
Aktivistlerin şiddetli bir şekilde hedef gösterilmesi
Yürürlükte olan yasal düzenlemelerin uygulanması
Şirketin/yatırımın çekilmesi
Projenin geçici olarak askıya alınması
Varsa öneriler:- Kahve yetiştiricilerinin Agroartesanal Derneği Rio Intag bir
Madencilik önerisi.
- Hidrontintag, INTAG Vadisi ve çevresinin sakinlerinin talebini kapsayan hidroelektrik enerji üretimi için küçük barajların önerisidir.
Toisan konsorsiyumu, çeşitli bölgesel alternatifleri koordine etmek için kuruldu
Bu ihtilafta çevre adaleti sizce sağlandı mı?:Evet
Neden? Kısaca açıklayınız:Ancak ve ortaya çıkan ve sonuç olarak ortaya çıkan olaylara rağmen
Yerleşimciler madencilik faaliyetine karşı, faaliyet
Bunu takip eden hükümetler, ülkenin büyük bir madencilik aşamasına girmeyi amaçladığı bir ekstraktist politikayı sürdürdüğü için gizli bir tehdit olmaya devam ediyor.
Referanslar ve belgeler
İlgili yasa ve mevzuat - ihtilafla ilişkili hukukî metinler

[10] Contraloría General del Estado. Empresa Nacional Minera, ENAMI EP. Dirección Nacional de Auditoría de Recursos Naturales. Quito, Ecuador.
[click to view]

Constitución Ecuatoriana

Prior Consultation International Treaty.

Mandato Minero
[click to view]

Referanslar - ihtilafla ilgili makale, kitap…

[11] Defensoría del Pueblo del Ecuador. Gina Bemavides Llerena, Defensora del Pubelo. Alexandra Cárdenas Valladares, Directora Nacional de Derechos Colectivos, Naturaleza y Ambiente. Resolución No. 003-DPE-DNDCNA-2019.
[click to view]

Observatorio de Conflictos Mineros de America Latina OCMAL

Calidad del Agua en la zona de Intaga y su relacion con el Suelo, Knee K. y Encalada A. 2012

Fact Sheet, Ecuador Intag, EJOLT.

Evaluacion multicriterial de alternativas, Intag (UASB, Mariana Walter, Sara Latorre y otros, 2014).

[1] A Brief History of Resistance to Mining in Intag, Ecuador. MiningWatch Canada. Publicado el 12 de febrero de 2005.
[click to view]

[2] Brief History of Resistance to Mining in Intag. Breve Historia de la Resistencia a la Mineria. Escrito por Carlos Zorrilla. Publicado en Decoin el 13 de enero de 2010.
[click to view]

[3] Corporación TOISÁN.
[click to view]

[4] UASB-Digital: Íntag, un territorio en disputa: evaluación de escenarios territoriales extractivos y no extractivos. Universidad Andina Simón Bolívar de Ecuador. Latorre, S., Larrea, C., Walter. M. Publicado en 2015.
[click to view]

[5] An Ecological Study of Ecuador's Intag Region. Earth Economics. Publicado en diciembre de 2011.
[click to view]

[6] Intag Activists to Sue Canadian Stock Exchange and Canadian company. Escrito por Carlos Zorrilla. Publicado en Decoin el 21 de febrero de 2009.
[click to view]

[7] Absueltos los sospechosos del incendio a Ascendant . Publicado en La Hora el 18 de octubre de 2006.
[click to view]

[8] MINING PARADISE: THE NEW SEASON (ENAMI OFFICIALLY IN INTAG). Escrito por Carlos Zorrilla. Publicado en Decoin el 5 de julio de 2012.
[click to view]

[9] Ecuador: Intag retoma su historia de lucha para enfrentar nuevo proyecto minero. Escrito por Isabel Riofrio. Publicado en Mongabay el 6 de septiembre de 2018.
[click to view]

[12] Si ganaran las Ranas... Articulo de Carlos Zorrilla publicado en Medium el 12 de enero de 2021.
[click to view]

[13] Ecuador: Temor por la seguridad de activistas medioambientales. Publicado en Amnesty en 12 de diciembre de 2013.
[click to view]

[click to view]

[click to view]

[click to view]

İlgili görseller (fotoğraflar, videolar) - ihtilafla ilgili fotoğraf ve video linkleri

[click to view]

Diğer yorumlar:Kadınlar Üzerine Özel Etkiler: İnsan hakları ihlallerinin aile etkisinin büyük bir kısmı, kadınlara, iş yüküne, ciddi duygusal etkilere düştü, genellikle evin tek geçim kaynağı ve çocuklarının bakımı. Topluluklar, aynı zamanda bazen kamu gücü tarafından alkol tüketiminden gelen kadınların gözdağı ve taciz durumları anlamına geliyordu. Sorumlulukları ele geçirdi, yemek pişirme, yıkama, yakında bu topluluklara uyguladığı siyaset sadece topluluktaki sosyal dokunun kopması değil, aynı zamanda aile ve kişisel ilişkilerin kopması anlamına geliyordu Arkadaşlar ve komşular arasında.
Ek bilgiler
Son güncelleme23/11/2021
İhtilaf no:778
Yorumlar
Legal notice / Aviso legal
We use cookies for statistical purposes and to improve our services. By clicking "Accept cookies" you consent to place cookies when visiting the website. For more information, and to find out how to change the configuration of cookies, please read our cookie policy. Utilizamos cookies para realizar el análisis de la navegación de los usuarios y mejorar nuestros servicios. Al pulsar "Accept cookies" consiente dichas cookies. Puede obtener más información, o bien conocer cómo cambiar la configuración, pulsando en más información.