Son güncelleme:
26/08/2018

Yeni Yogyakarta Uluslararası Havaalanı (NYIA), Java, Endonezya

Çiftçiler 2011 yılından bu yana New Yogyakarta Uluslararası Havaalanı (NYIA) için tahliyeye karşı direniyor. NYIA sadece bir havaalanı altyapısı değil, bir aerotropol, yani eğlence, iş, konut ve endüstriyel alanlarBu vaka formu, size kolaylık sağlamak amacıyla Google Translate tarafından desteklenen çeviri yazılımı kullanılarak tercüme edilmiştir. Bu nedenle hata içerebilir. Bu içerik orijinalinden başka bir dile çevrilirken ortaya çıkan tutarsızlıklar veya farklılıklar bağlayıcı değildir ve yasal bir etkisi bulunmamaktadır. Bu çevirilerde yer alan bilgilerin doğruluğu ile ilgili sorularını olması durumunda lütfen vakanın aşağıdaki sürümünü inceleyin: İngilizce (Orijinal)

İhtilafın konusu (Özet):

Kulon Progo, Yogyakarta eyaletinin güney kıyı bölgesine tahsis edilmektedir. Burası doğanın Java'daki en önemli rezervlerinden biridir. Bu alan, tsunami tehdidi, izinsiz giriş veya yeraltı suyu katmanına deniz suyu infiltrasyonu tehlikesini azaltmak ve kıyı arazisinin dalgalar tarafından erozyonunu inhibe etmek gibi özel işlevlere sahip olan 14 kum tepesi listesine dahil edilmiştir. Dahası, 1980'lerden beri, bu alan çevredeki sakinlerin yaşam biçimi olarak tarım ekonomilerine tahsis edilmiştir. Ancak bu sahil bölgesi de çıkarım proje yatırımları ile ilgilenmektedir: Demir Kum Madenciliği, Altyapı ve Turizm [9, 10]. Hükümet, Bener Bölgesi, Salaman ve Tritis dahil olmak üzere yeni turistik yerler olarak Magelang Regily'deki Borobudur Tapınağı'nın çevreleyen bölgelerini geliştirme planlarını açıkladı [4]. Turizm geliştirmek için 2011 yılında Yogyakarta için yeni bir uluslararası havaalanı açıklandı. Bu şekilde, turistik rotalar insanları yeni turistik yerlere ve daha sonra tanınmış Borobudur tapınağına (Orta Java'daki Budist Stupa ve Tapınak Kompleksi'ne götürecek. 8. yüzyıl ve UNESCO Dünya Mirası Sitesi olarak listelenmiştir). Dahası, 2017 yılında, genel planın sadece havaalanını değil, aynı zamanda eğlence mekanları, oteller, diğer altyapı ve madencilik endüstrileri ile havaalanını çevreleyen bir şehri de dahil ettiği açıklandı.

Proje, PT Angkasa Pura I ve GVK Power ve Altyapı Şirketi'nden Hint Kaynaklarının birleştirme girişimidir [2]. Kulon Progo Havaalanı Şehri'nin inşası Ocak 2017'de başladı. Ayrıca, Kulon Progo Havaalanı'ndan Borobudur'a yeni bir yol inşa edilecek. Sonuç olarak altı köy etkilenir ve tahliye edilir: Glagah, Palihan, Sindutan, Jangkaran, Kebon Rejo ve Temon Kulon. Havaalanı, çoğu tarım ve balıkçılıktan yaşamalarını sağlayan 11.501 nüfuslu 2.875 haneyi yerinden etmekle tehdit ediyor. Yüzlerce çiftçi arazi için sunulan tazminat paketlerini kabul etmeyi reddetti [2]. Çiftçiler, öğrenciler ve 84'den fazla sosyal organizasyon havaalanı projesinin iptal edilmesini istiyor. Kuruluşlar ayrıca Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) ile ilgili hukuk ihlallerini kınamaktadır.

"Endonezya'daki insan hakları savunucularının durumu hakkında gölge raporu" raporuna göre [13], Sultan toprağın sahibidir, bu nedenle arazi köylülere "kiralanmıştır", ancak hala Sultan tarafından iddia edilir ve tartışmalı tarafından desteklenir Endonezya yasası. Bu, Sultan'a daha kazançlı bir anlaşma sunulduğunda çatışmalar yaratır. Bu feodal sistem VOC/İngiliz sömürgecisi tarafından desteklendi ve şu anda Yogyakarta Sultanat'ın bölgesel özerkliği altında canlandırılıyor. Buna karşılık, onlarca yıldır orada yaşayan ve çalışan sakinler Ulusal Endonezya tarım hukuku tarafından desteklenmiştir. Bu yasaya göre (Uupa- undang-undang Pokok Tarım Tahun 1960), sakinler mülkiyet haklarını ve arazinin yönetimini güvence altına almıştır. Ancak, bu yasa hala Endonezya'da geçerlidir, ancak artık Yogyakarta'da değil. Sultan/Dükalık, bu eyaletteki araziyi talep etmek için bir sömürge düşüktür. Mobilizasyona rağmen, Başkan Widodo Ocak 2017'nin sonunda projede yer aldı ve etkinlik, çığır açan törenin engellenmesi de dahil olmak üzere büyük bir protesto dalgası ile karşılandı [5, 6]. Yüzlerce çiftçi arazi için sunulan tazminat paketlerini kabul etmeyi reddetti [2]. Hareket protestosu yürüyüşleri, kamu kampanyalarını, sokak sanatı ve ağaç dalları ve taşlarla bir yolu engelleyen bir oturma protestosu da dahil olmak üzere doğrudan eylemi düşündü, arazi anketlerini engelleme ve sınır işaretleyicilerinin kaldırılması; ve dört üniversite öğrencisi açlık grevine devam etti [13, 12]. Kadınlar yeni havaalanı için zorla tahliye direnmesinde önemli bir rol oynuyorlar, "ağır sözlü saldırganlıklarla karşı karşıya kalan, komutlara itaat etmeyi reddeden, havaalanının ekonomikleri için olduğunu iddia eden çok sayıda erkek yetkilinin gözdağı verilmesine karşı duruyorlar. fayda ve evlerinde kalma haklarını ileri sürme "[9]. Ayrıca, Ulusal İnsan Hakları Komisyonu (NCHR), yeni havaalanının geliştirilmesinin yerel sakinlerin ve çiftçilerin ve havaalanı proje alanını çevreleyen arazi sahiplerinin, geçim kaynakları üzerindeki olumsuz etkiler hakkında uygun bilgiler almadığını belirtmiştir [7] . Adli Yardım Yogyakarta Örgütü, projenin sebze üretiminin (yaşam için temel yiyecekler) kaybına ve kutsal kültürel değerli alanların kaybedilmesinde olası olumsuz etkilere yol açacağını; örneğin: Glagah stupa siteleri, Amoghasidhi ve Vajrapani'nin bronz heykelleri, Lumhang Batu, Eyang Gadhung Mlati, Gunung Lanang ve Putri ve Makam Mbah Drajad [10]. Asya İnsan Hakları Komisyonu'na (AHRC), Endonezya Polisi, Kamu Hizmeti Polis Birimi (Satpol PP) ve Ordu, yeni havaalanı [8] ve protestocular (öğrenciler için yer değiştirmeye direnen protestoculara ve köylülere karşı şiddetle hareket ediyor. , sakinler, aktivistler) cezalandırıldı. 0

2014-2015 döneminde gerçekleşen protesto ve gösterilerden sonra dört çiftçi: Sarijo, Wakidi, Tri Marsudiand Wasiyo, teşvik için dört ay hapse mahk wasm edildi ( Sarijo) ve zarar verici mülk (diğer üçü) [13]. En kötü insidans 16 Şubat 2016'da meydana geldi [9, 10]. İnşaattan önce, altı köy sahayı engellemek için iki metrelik yüksek bir güvenlik çitinin inşasına karşı direniyordu ve polis ve ordu sakinlere şiddetle saldırdı. Şiddetin bir başka zirvesi 27 Kasım 2017'de idi. Jogja Darurat Agraria tarafından yayınlanan bir video [8] 400 yetkilinin (Endonezya'nın devlete ait havaalanı geliştiricisi Pt Angkasa Pura'nın polis, ordu ve temsilcileri), köylüden elektrik malzemelerini nasıl kestiğini gösteriyor. Evler ve buldozerler kullanma bazı evleri ve ağaçları yok etti ve bitkiler kökünden söküldü. Desteklenen köylüler ve öğrenciler (kadınlar, erkekler ve çocuklar dahil, Buldozerlerin yolunda ayakta durmayı ve yatmayı engellemeye çalıştı, ancak yetkililer tarafından sürüklendi. 5 Aralık 2017'de polis, 12 aktivisti 12 aktivisti Dayanarlık Ağı'ndan tutukladı. Bölge [13]. 8, Ocak 2017'de vatandaşlara ve öğrencilere karşı şiddet meydana geldi. En az 15 sakin ve gönüllü kurban edildi ve ikisi polisin neden olduğu yaralanmalar nedeniyle hastaneye kaldırıldı (dayanışma ağına göre )

Günden güne evlerinde hala direnen sakinlere karşı şiddet biçimleri, tehditler ve gözdağılar, bazı yollar polis tarafından kapatıldı, sakinleri bölgeyi terk etmeye zorlamak için elektrikten yoksun bırakıldı. Şu anda, en az 38 ev hala orada ve Dayanışma Ağı ve PWPP-KP tarafından destekleniyor, ancak neredeyse her gün şiddet ve tehdit yaşıyorlar [14, 16,17]. Mobilizasyonun yaratıcı ve fark stratejileri şu anda gelişmektedir, örneğin güneş panelleri gibi alternatif enerji kaynaklarını bulmak ve kullanmak; Öğrenci grupları, tahliyeyi önlemek, dini yerleri temizlemek ve korumak, Endonezya Kalkanı'nı evlere koymak için evleri korur (hükümet tarafından bu sembolü dokunması yasaktır). Son haber [14, 15, 16], bu alanda otellerinin inşası için arazi edinen sekiz yatırımcının bulunduğunu ve proje devam ettiğini ve yerel yönetim bir tazminat olarak para ve tarım arazisi sunduğunu bildirdi [17]. Kod> 0

Temel veriler
İhtilafın ismi:Yeni Yogyakarta Uluslararası Havaalanı (NYIA), Java, Endonezya
Ülke:Endonezya
İl veya eyaletJava
Yer:Kulon Progo, Yogyakarta
Konum hassasiyetiYÜKSEK (yerel düzey)
İhtilafın nedenleri
Ana kategori:Altyapı, ulaşım ve kentsel dönüşüm ihtilafları
Alt kategori:Turizm ve eğlence tesisleri (kayak tesisleri, oteller, marinalar, golf tesisleri vs.)
Limanlar, havalimanı projeleri, otogarlar
Ulaştırma ve altyapı şebekeleri (yollar, demiryolları, su yolları, sulama regülatörleri, sulama göletleri, kanallar, köprü ve viyadükler, boru hattı)
İhtilafa konu olan meta:Toprak
Turizm hizmetleri
Proje detayları
Proje detayları

Endonezya'nın zaten 237 havaalanına sahip ve 2010-2015 yılları arasında yolcu sayıları 88.7 milyona ulaştı. Uluslararası Hava Taşımacılığı Derneği (IATA) projeleri, Çin, ABD ve Hindistan'dan sonra dünyanın en hızlı dördüncü büyüme oranı olan 2034'te 219 milyon yolcu öngörerek Endonezya'da havacılık büyümesine devam etti.

Daha fazlasına bak
Proje alanı2.000
Yatırım miktarı500.000.000
Nüfus türüKırsal
Etkilenen nüfus11.501 doğrudan tahliye tehdidi altında veya zaten yerinden edilmiş
İhtilafın başlama yılı:2011
Proje sahibi şirketler:PT Angkasa Pura from Indonesia
GVK Power and Infractructure (GVK) from India - http://www.gvk.com
İlgili devlet kuruluşları:Kulon Progo Regency'deki Endonezya hükümeti, Devlet Sahibi Girişim (SOE), Ordu, Polis ve Satpol PP, Ulusal Kara Ajansı (BPN).
Harekete geçen sivil toplum kuruluşları:Paguyuban Warga Penolak Penggusuran Kulon Progo (PWPP-KP) Wahana Tri Tunggal Çiftçi Organizasyonu (WTT) https://wahanatritunggal.wordpress.com Yogyakarta Adli Yardımı (LBH Yogyakarta) Jogja Darurat Agraria (httakarta) Jogja Darurat Agraria (httakarta) Jogja Darurat /)
İhtilaf
İhtilafın yoğunluk durumuYÜKSEK (Sokak protestoları, görünür örgütlenmeler, tutuklanmalar, şiddet içeren çatışmalar)
Karşı hareketin başladığı aşama:Projeyi önleyici olarak
Harekete geçen gruplar:Çiftçiler
Yerel sivil toplum örgütleri
Sosyal hareketler
Kadınlar
Öğrenciler
Balıkçılar
Harekete geçme şekilleri:Artistik ve yaratıcı eylem (gerilla tiyatro, muraller vb.)
Kuşatma
Platform/ağ oluşturma
Ulusal ve uluslararası STK'ların müdahil olması
Toprak işgali
Medya tabanlı aktivizm/alternatif medya
ÇED raporlarına itirazlar
Kampanyalar (imza, bilgilendirme vb.)
Sokak eylemleri
Grevler
Tazminatın reddi
Öğrenci grupları, tahliye edilen, temiz ve dini yerleri korumak için evleri korur, Hükümet tarafından bu sembolü dokunması yasak olduğu için Endonezya Kalkanı'nı evlere koyar.
Projenin etkileri
Çevre etkileriGörülen: Biyolojik çeşitlilik kaybı (yaban hayatı, tarımsal çeşitlilik), Çölleşme/kuraklık, Gıda güvenliğinin tehdidi ve gıda krizi (ekin bozulması vb.), Manzara/estetik kaybı, Toprak erozyonu, Ormansızlaşma ve yeşil örtü kaybı
Potansiyel: Seller (nehir, kıyı, çamur seli), Toprak kirlenmesi, Yer altı sularının kirlenmesi veya tükenmesi
Sağlık etkileriPotansiyel: Yetersiz beslenme, Ruhsal problemler (stres, depresyon, intihar vb.), Şiddet bağlantılı sağlık etkileri (cinayet, tecavüz vb.), Alkolizm, fuhuş vb. bağlantılı sosyal sağlık problemleri
Sosyoekonomik etkilerGörülen: Yerinden edilme/zorunlu göç, Geçim kaynağı kaybı, Geleneksel bilgi/yöntem/kültür kaybı, Artan asker ve polis mevcudiyeti, İnsan hakları ihlalleri, Topraksızlaşma
Potansiyel: İş güvenliği eksikliği, işten çıkarma, işsizlik
İhtilaf süreci
Projenin mevcut durumuİnşa sürecinde
İhtilaf sürecinde gerçekleşenler:Tazminat
Aktivistlerin suçlanması
Göç/yerinden edilme
Baskı ve askerileşme
Katılımcı mekanizmaların güçlendirilmesi
Bu ihtilafta çevre adaleti sizce sağlandı mı?:Hayır
Referanslar ve belgeler
İlgili yasa ve mevzuat - ihtilafla ilişkili hukukî metinler

UUPA/ Undang-undang Pokok Agrarian Tahun 1960

Referanslar - ihtilafla ilgili makale, kitap…

[2] Rose Bridger. 2017. Aviation expansion in Indonesia Aerotropolis Update Tourism, land struggles, economic zones and aerotropolis projects
[click to view]

[9] Rose Bridger (GAAM) Courageous resistance to forced eviction for New Yogyakarta International Airport
[click to view]

[10] GAAM: Resisting Kulon Progo Airport – inspirational artwork. September 4, 2017
[click to view]

[13] SHADOW REPORT ON THE SITUATION OF HUMAN RIGHTS DEFENDERS IN INDONESIA (2012-2016)
[click to view]

[14] PANGGILAN SOLIDARITAS. MENDUKUNG PERJUANGAN PETANI KULON PROGO MELAWAN BANDARA KOTA BANDARA. (SOLIDARITY CALLS FOR KULONG PROGO FARMERS AGAINST AIRPORT AND AIRPORT CITY). 18/12/2017

Pramilla Deva. 2018. Flight-path farmers pushed out
[click to view]

[3] Construction of 57 New Airports to Start in the Next 5 Years. 2015
[click to view]

[4] Govt to develop new tourist destinations around Borobudur.2016.
[click to view]

[5] Perjuangan WTT Kulon Progo (Kulon Progo's struggle)
[click to view]

[6] Perjalanan perjuangan masyarakat Pesisir Kulon Progo dalam menolak pembangunan bandara.2015
[click to view]

[7] Kulon Progo airport development violates human rights: Komnas Ham.2015.
[click to view]

[8] INDONESIA: Police and Army attack residents protesting airport expansion. Asian Human Rights Commission.2016
[click to view]

[11] Protesters to Stop Jokowi from Groundbreaking Yogya New Airport
[click to view]

[13] Islands in focus: Hunger strike over Kulon Progo airport continues
[click to view]

[14] Hasto: Warga Penolak Bandara Diprovokasi Orang Luar. 15/1/2018
[click to view]

[15] Delapan Investor Perhotelan Sudah Tancap Taring di Temon
[click to view]

[16] AP I: Pembangunan Bandara NYIA Kulon Progo Tetap Sesuai Target
[click to view]

[17] PWPP-KP: Mau Saja Ditemui, Asal Bukan Soal Bandara
[click to view]

[17] Hasto Siap Tawarkan Lahan Pertanian 10 Hektare untuk Warga Penolak Bandara
[click to view]

GVK India to invest US500 million in the development of Kulon Progo Airport
[click to view]

İlgili görseller (fotoğraflar, videolar) - ihtilafla ilgili fotoğraf ve video linkleri

[8] Infrastructure Development in Indonesia - Yogyakarta International Airport. #Jogja Darurat Agraria.
[click to view]

[9] BERITA WARGA "Jangan lagi ada warga se-DIY ini yang digusur, diusir, berduka karena harus kehilangan ruang hidup dan penghidupannya" - #JogjaDaruratAgraria
[click to view]

[12] News: Yogyakarta Residents Protest Airport Construction
[click to view]

Jogja Darurat Agraria
[click to view]

Against the Construction of Kulon Progo International Airport, Indonesia
[click to view]

GAAM (Global Anti-aereotropolis Movement)
[click to view]

Solar panels as alternative to elecricity
[click to view]

Ek bilgiler
Katkıda bulunan:ICTA-UAB and Global Anti-Aerotropolis Movement (GAAM) https://antiaero.org/
Son güncelleme26/08/2018
İhtilaf no:3215
Yorumlar
Legal notice / Aviso legal
We use cookies for statistical purposes and to improve our services. By clicking "Accept cookies" you consent to place cookies when visiting the website. For more information, and to find out how to change the configuration of cookies, please read our cookie policy. Utilizamos cookies para realizar el análisis de la navegación de los usuarios y mejorar nuestros servicios. Al pulsar "Accept cookies" consiente dichas cookies. Puede obtener más información, o bien conocer cómo cambiar la configuración, pulsando en más información.