Son güncelleme:
27/01/2017

Zé Claudio ve Maria Do Espirito Santo, Pará, Brezilya'nın Yasadışı Günlüğü, Kara Kapma ve Ölümleri

"Amazon yıkımının hikayesi ve buna karşı savaşanlar Zé Claudio ve Maria'nın ölümü ile bitmiyor. Zor. Bunu okurken, yüzlerce kırsal çevre aktivisti Brezilya'da ölüm tehditleriyle karşı karşıya."Bu vaka formu, size kolaylık sağlamak amacıyla Google Translate tarafından desteklenen çeviri yazılımı kullanılarak tercüme edilmiştir. Bu nedenle hata içerebilir. Bu içerik orijinalinden başka bir dile çevrilirken ortaya çıkan tutarsızlıklar veya farklılıklar bağlayıcı değildir ve yasal bir etkisi bulunmamaktadır. Bu çevirilerde yer alan bilgilerin doğruluğu ile ilgili sorularını olması durumunda lütfen vakanın aşağıdaki sürümünü inceleyin: İngilizce (Orijinal)

İhtilafın konusu (Özet):

Marabá, Pará eyaletindeki çiftlik sahipleri ve kütükler tarafından ormansızlaşmanın merkezinde yer alıyor. Marabá yakınlarındaki Nova Ipixuna'da, Castanhais'i koruyan, Bertholletia exelsa'nın kestane ormanları olan sürdürülebilir bir tarımsal ekstraivist rezerv oluşturma girişimi vardı (burada "ekstraktizm" kullanılır) . 24 Mayıs 2011'de José Cláudio Ribeiro da Silva ve Praia Alta Piranheira Extive Rezerv projesine liderlik eden espírito Santo da Silva, yabancıların araziyi tutmayı durdurmaya çalışarak evlerinin yakınında pusuya düşürüldü ve tekrar tekrar vuruldu. Yağmur ormanlarını savunan çalışmalarının bir sonucu olarak geçmişte loggers ve sığır çiftliklerinden ölüm tehditleri aldılar ve polise tehditleri bildirmişlerdi. Kasım 2010'da, Manaus'taki uluslararası bir konferansta José Cláudio Ribeiros da Silva, aldığı tehditler sonucunda kendi güvenliği için endişesini dile getirdi ve çalışması sonucunda öldürüleceğini tahmin etti. 0

Çiftin cesetleri, son 24 yıldır çalıştıkları Praia Alta-Piranheira Rezervinin içinde bulundu. Çevre ve insan hakları savunucuları Amazon'un sınırında cezasızlıkla düzenli olarak öldürülür. Bu cinayetler, Kongre'de ülkenin orman koruma yasalarında yapılan değişiklikler kabul edildiğinde aynı zamanda meydana geldi. Bu değişiklikler mevcut çevre kontrollerini zayıflatmaktı ve bu nedenle mevcut anlaşmazlıkların yoğunlaşmasına yol açabilir. Felipe Milanez [2] [3] [5] doktora tezinde ve Carta Capital'deki blog girişlerinde açıkladığı gibi, Zé Claudio'da bir umut parıltı ve Maria'nın katillerin adalete teslim edilmesi için dava açma şansı oldu. Aynı sabah Brezilya Orman Kodunda önemli revizyonlar Kongre'de seçildi. Ölümleri ülkeye Brasilia'daki Kongre tabanından ilan edildi. Cinayetler, Brezilya'daki arazi hakları savunucularını susturmak için devam eden kampanyaların arka planına karşı gerçekleşti. 1988'de 1.150'den fazla arazi ve çevre hakları savunucuları, küçük çiftçiler, hakimler, rahipler ve diğer kırsal işçiler araziyi koruma konusundaki anlaşmazlıklarda öldürülmüştü. Cinayetler çoğunlukla ormanlardaki ağaçların yasadışı kesilmesini protesto etmek için tomrukçular, çiftçiler ve çiftçiler tarafından kiralanan silahlı adamlar tarafından gerçekleştirilir. 100'den az davanın mahkemeye gittiği bildirilmektedir [1]. Hem José Caludio hem de Maria Do ESPíritu Santo, "Castanha do Pará" ormanlarını savundu ve Chico Mendes'in orman koruma ve kullanımı için "sürdürülebilir bir ekstraktivizm" fikirlerini uyguluyorlardı. Maria do Espírito Santo da Silva aynı zamanda sosyo-çevresel grup Conselho Nacional Das Populeções Extrativistas-CNS (Milletli Nüfus Konseyi) ve PROJETO AGROEXTRATIVISTA Praialta-Piranheira'nın Nova İpixuna'da bir üyesiydi. Üniversite çalışmaları vardı.

Temel veriler
İhtilafın ismi:Zé Claudio ve Maria Do Espirito Santo, Pará, Brezilya'nın Yasadışı Günlüğü, Kara Kapma ve Ölümleri
Ülke:Brezilya
İl veya eyaletPará
Yer:Nova Ipixuna
Konum hassasiyetiORTA (bölge düzeyi)
İhtilafın nedenleri
Ana kategori:Orman, tarım, toprak ve hayvancılık ihtilafları (biyokütle ihtilafları)
Alt kategori:Ormansızlaştırma (orman yönetimi)
Kerestecilik, kağıt, selüloz ürünleri
Milli parklar ve koruma alanları
Toprak gaspı (land grabbing)
İhtilafa konu olan meta:Kereste
Toprak
Proje detayları
Proje detayları

Bu durumda, proje doğanın yok edilmesi değil, ihtiyaç duyulan insanlara arazi vermek ve yasadışı günlüğü durdurmak için doğanın korunmasıdır. Praia Alta Piranheira Extive Rezerv Projesi, Nova Ipixuna, 1997 yılında geçim kaynakları için başlayan bir koruma projesi oldu ve 22.000 ha'yı Chico Mendes'in "sürdürülebilir tarımsal uzlaşım" ın "sürdürülebilir tarımsallaştırma" ın "çıkarılabilir tarımsalcılığına" dayanarak kullanılabilir hale getirdi. Ormansızlaşma, arazi kapma ve özellikle yasadışı tomrukçuluk nedeniyle iç ve dış sorunlarla karşılaştı. 2010 yılına kadar José Claudio ve Maria hala ormanı ve özellikle kestane ağaçlarını savunmaya devam ettiler. Ürün sattılar, petrol yaptılar. Mayıs 2011'de öldürüldüler. Maria, Felipe Milanez ile yaptığı röportajda hayatına "ormanla birlikte yaşamaya cesaret", "a Ousadia de comviver com a floresta" olarak bahsetti.

Proje alanı22.000
Etkilenen nüfus2.000
İhtilafın başlama yılı:2006
İlgili devlet kuruluşları:Adalet Mahkemeleri Icrea (Arazi Reform Enstitüsü)
Harekete geçen sivil toplum kuruluşları:CPT (Commissao Pastoral DA Terra).
İhtilaf
İhtilafın yoğunluk durumuYÜKSEK (Sokak protestoları, görünür örgütlenmeler, tutuklanmalar, şiddet içeren çatışmalar)
Karşı hareketin başladığı aşama:Görünür karşı hareket henüz mevcut değil
Harekete geçen gruplar:Çiftçiler
Uluslararası sivil toplum örgütleri
Yerel sivil toplum örgütleri
Dini gruplar
Harekete geçme şekilleri:Platform/ağ oluşturma
Alternatif çözüm önerileri oluşturma
Dava, mahkeme, yasal aktivizm
Medya tabanlı aktivizm/alternatif medya
Resmi şikayet dilekçeleri
Yasadışı günlüğe karşı günlük barışçıl direnç
Projenin etkileri
Çevre etkileriGörülen: Ormansızlaşma ve yeşil örtü kaybı
Potansiyel: Biyolojik çeşitlilik kaybı (yaban hayatı, tarımsal çeşitlilik)
Sağlık etkileriGörülen: Şiddet bağlantılı sağlık etkileri (cinayet, tecavüz vb.)
Sosyoekonomik etkilerGörülen: Yerinden edilme/zorunlu göç, Şiddet veya suç artışı, Geçim kaynağı kaybı, Geleneksel bilgi/yöntem/kültür kaybı, Kadınlar üzerinde olumsuz etkiler, İnsan hakları ihlalleri, Topraksızlaşma, Doğal güzelliğin ve ilişkilendirilen yerel aidiyet duygusunun kaybı
Diğer sosyoekonomik etkilerKoruma projesi ormanı korumaya çalıştı, Zé Claudio genellikle büyük kestane ağaçlarına, "Majesteleri" ni saygı duyduğunu ifade etti. Loggers ve Grileiros ağaçları kesti ve araziyi çiftlik için tahsis etti.
İhtilaf süreci
İhtilaf sürecinde gerçekleşenler:Ölümler
Mahkeme kararı (başarı)
Aktivistlerin şiddetli bir şekilde hedef gösterilmesi
Bu ihtilafta çevre adaleti sizce sağlandı mı?:Hayır
Neden? Kısaca açıklayınız:Castanha ormanını koruma projesi, o yerde pará do pará başarısız oldu. Bununla birlikte, José Claudio ve Maria katillerine karşı mahkeme davası yavaş ilerleme kaydetti ve Aralık 2016'da öldürmeyi emreten kötü şöhretli Grileiro (Land Grabber) Jose Rodrigues Moreira, 60 yıl hapis cezasına çarptırıldı - ancak kaçmıştı Bu mahkeme kararından çok önce. [3]
Referanslar ve belgeler
Referanslar - ihtilafla ilgili makale, kitap…

[2] Felipe Milanez Pereira, 2015, doctoral thesis in Portuguese, "A ousadia de conviver com a floresta": uma ecologia política do extrativismo na Amazônia. Coimbra : [s.n.], 2015. Tese de doutoramento. . The thesis includes long interviews with Maria and Zé Claudio.
[click to view]

[1]Case History: Maria do Espírito Santo da Silva
[click to view]

[3] 2016. Zé Claudio e Maria: justiça histórica, por Felipe Milanez — 12/12/2016. Em um segundo julgamento, José Rodrigues Moreira, apontado como mandante do assassinato, foi condenado a 60 anos de prisão
[click to view]

[5] 2013. O gosto amargo da impunidade, por Felipe Milanez — 27/05/2013. Assassinato de casal de ambientalistas Maria do Espírito Santo e José Cláudio Ribeiro, no Pará, completa dois anos com pistoleiros na cadeia e mandante solto.
[click to view]

Tom Phillips, Hundreds of Brazil's eco-warriors at risk of assassination
[click to view]

Tom Phillips, Amazon rainforest activist shot dead.
[click to view]

David Hill interviews Felipe Milanez on Zé Claudio and Maria: You say “humanitarian catastrophe.” Can you elaborate? FM: I mean the genocides, ethnocides, epistemicides, slavery, forced displacement of social groups, dispossession and the disruption of social systems. This is happening today in different parts of Brazil. From 2003 to 2014 there were 390 Indians killed in Mato Grosso do Sul, mostly Kaiowa Guarani, fundamentally in conflict with ranchers and soya plantations. The Guarani consider this genocide. And to combat falling commodity prices, the government now wants to increase extraction of natural resources such as iron ore and weaken indigenous rights and the rights of nature. The Belo Monte mega-dam alone affects 12 indigenous lands and 21 maroon communities.
[click to view]

İlgili görseller (fotoğraflar, videolar) - ihtilafla ilgili fotoğraf ve video linkleri

[4] Zé Claudio Ribeiro's speech, a few months before his death (with rather bad English subtitles)
[click to view]

The Crying Forest. Al Jazeera's Gabriel Elizondo follows the story of an activist who lived and died for the Amazon Rainforest. 07 Nov 2011. Elizondo, who covered the aftermath of the couple's murder for Al Jazeera, travels to the activist's former home, a rainforest settlement now abandoned by terrified family members and friends.
[click to view]

Amazon Deforestation & Slavery Toxic VICE (an excellent video)
[click to view]

Diğer yorumlar:Felipe Milanez (2015): "Bu tez, çekirdek bir vaka çalışması, Maria Do Do Do ESPírito Santo ve José Cláudio Ribeiro da Silva'nın cinayetini, Para eyaletinin güneydoğu kesiminde birkaç 'çevreciler' üzerinde duruyor. , Doğu Amazon'da, daha geniş kalkınma çelişkilerini ve sosyo-çevresel çatışmalarda şiddet ve direnişin rolünü araştırmak, müşterek ve varoluş için alternatifler mücadelesinde altalternize sınıflara odaklanarak ... benim hipotezim bir ana olmasıdır. devlet kurumlarının rolü ile kamu çıkarları ve özel faydalar arasında kalıcı bir gerilim üreten ekonomik model arasındaki çelişki; bu, devlet ile özel sektör arasındaki antidemokratik çıkarlar ilişkisi üretme eğilimindedir, bu da siyasetin uygulanmasını sınırlayan, Şiddetin tersi. Siyasi ekolojinin analitik çerçevesi üzerine inşa ederken, kapitalizmin ana etkisinden genişlemesini araştırıyorum Ompression "Eşit olmayan küresel değişimde, sermayenin ilerlemesine ilişkin herhangi bir engelin şiddetle kaldırılması gereken çıkarım alanları oluşturan bir süreç. Yerel olarak çevresel çatışmalarda şiddetin anlayışını konumlandırmak için, geçmiş boyunca Bertholletia Excelsa'nın (Brezilya fıstığı) Castanhais'in (Kestane Ormanı) ormanlık alanının sosyo-tarihsel bir incelemesini geçmişe kadar antropojenik bir ortam olarak öneriyorum. 9.000 yıl ve yakın zamana kadar Tupi ve Macro-Jê Amerindians popülasyonları tarafından işgal edilen bir bölge. Bu antropojenik orman, geçen yüzyıl boyunca kapitalizm ve muhafazaların genişletilmesi yoluyla bölgesel ve çevresel çatışmalar alanına dönüştürülmüştür. "Bilgilerin ekolojisi" nin sosyolojik perspektifini kullanarak, kırsal alanlarda emek/ sosyal hareketlerin mücadelesinden ortaya çıktıkça ekonomik alternatiflerin ve alternatif varoluş biçimlerinin inşasında farklı deneyimleri ifade etmeyi amaçlayan bir araştırma süreci geliştiriyorum. Amazonia. Bunlar, avamların özelleştirilmesine ve emeğin aşırı sömürülmesine karşı karşı hegemonik bir hareketle, sürdürülebilir kalkınma ve ormansızlaşmaya olası bir alternatif olarak tarımsallık fikri üzerine inşa edilmiştir. .. Tezin ana teorik katkısı, "cesaret" (Ousadia) kavramına bir yansımadır, çünkü Maria Do ESPírito Santo onu ve Zé Claudio'yu orman için savaşmaya motive eden şeyleri tanımlar ... "[2]
Ek bilgiler
Son güncelleme27/01/2017
İhtilaf no:2587
Yorumlar
Legal notice / Aviso legal
We use cookies for statistical purposes and to improve our services. By clicking "Accept cookies" you consent to place cookies when visiting the website. For more information, and to find out how to change the configuration of cookies, please read our cookie policy. Utilizamos cookies para realizar el análisis de la navegación de los usuarios y mejorar nuestros servicios. Al pulsar "Accept cookies" consiente dichas cookies. Puede obtener más información, o bien conocer cómo cambiar la configuración, pulsando en más información.