Son güncelleme:
14/02/2022

Sterlite Copper Smelter Ünitesi, Tamil Nadu, Hindistan

20 yıllık şikayetlerden sonra, 2018 Mart 2018'de Thoothukudi semtinde binlerce kişi toplantı. Polis Mayıs 2018'de 13 göstericiyi öldürdü. Proje şu anda askıya alındı.Bu vaka formu, size kolaylık sağlamak amacıyla Google Translate tarafından desteklenen çeviri yazılımı kullanılarak tercüme edilmiştir. Bu nedenle hata içerebilir. Bu içerik orijinalinden başka bir dile çevrilirken ortaya çıkan tutarsızlıklar veya farklılıklar bağlayıcı değildir ve yasal bir etkisi bulunmamaktadır. Bu çevirilerde yer alan bilgilerin doğruluğu ile ilgili sorularını olması durumunda lütfen vakanın aşağıdaki sürümünü inceleyin: İngilizce (Orijinal)

İhtilafın konusu (Özet):

Vedanta Group'un Sterlite Copper Smelter Ünitesi, 1996 yılında Tuticorin, Tamil Nadu'da faaliyet göstermeye başladı (NewsClick, 2018; folyo veda, 2018). Protestolar hemen hemen, yüzlerce balıkçı, bakır cevheri taşıyan gemilerin Mart ve Ekim aylarında Boşaltma'yı Boşaltma'yı engellemesini engelleyen yüzlerce balıkçı ile başladı. Ancak, bu işlemleri engellemedi. Temmuz 1997'de, komşu bir fabrikada 165 kadın, Ramesh Flowers, Sterlite'den toksik gaz kaçağı nedeniyle bayıldı. Bu kadınların bazıları daha sonra düşükleri vardı (folyo veda, 2018).
Folyo Vedanta, 2018).

NewsClick, 2018; Folyo Vedanta, 2018; Scroll.in., 2018; Hindu, 2018). Hava, su ve toprağın kirlenmesi, protestocuların, tesisin operasyonlarını genişletmelerine izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Köyün kadınları ve çocukları, bitkinin kapanmasını gerektiren kara tahta ile bir ağacın altında çömeldi. Black Flags, köyün bazı evlerine yerleştirildi, bakır eritme ünitesinin manzarasını temizliyordu (Hindu, 2018). Genç bir anne olan Shanthi, "Fabrika çevreye yeterince zarar verdi. Mahkemede kanıtlandı. Hükümet 25 yıllık dönemden sonra lisansını yenilememelidir" (Stalin, 2018). Bu arada, bir dizi Tamil halkı, TAMIL NADU'daki Protestocular ile dayanışma içinde, Mayfair, Londra'daki Veytanta Grup Şefi Anil Agarwal'ın evi dışında bir protesto tuttu. Londra'daki protesto, Folyo Vedanta, İngiltere'de ve Parai'deki TAMIL, Özgürlük Sesi (NewsClick, 2018; Folyo Vedanta, 2018) tarafından düzenlendi. Geleneksel parai davulları ile silahlı İngiliz Tamils ​​sloganları bağırdı, "Kekudha Kekudha, Tamizhar Kural Kekudha?" (Duyabilir misin? Duyabilir misin? Tamillerin sesi?) "Londra'nın sokaklarında (folyo veda, 2018; Sekhar, 2018). Protesto devam ediyor (Hindu, 2018).
%, polis üzerlerine ateş açtı, 12'yi öldürdü ve daha fazlasını yaraladı. Kurbanlardan biri, 17 yaşındaki bir snowlin Vinista, bir lise öğrencisi ve tesise karşı koruyan ve açıkça savunan bir lise öğrencisiydi, çünkü kirliliği birçok arkadaşı ve aile üyesi kanseri verdi. Snowlin, plainclothes'daki polislerle öldürüldü, boynunun arkasından delici bir mermi olan, üst omuriliğinin parçalarına zarar veren ve ağzından çıkarken. Suç, mahkemede henüz çözülmedi. Snowlin'in annesi Vanitha, anti-stertij protestocularını düzenliyorlardı, ancak aktivizmi (9) için baskı, gözetim ve tehditlerle karşı karşıya kaldı. kalmak. (6). Bu katliam dünya haberleri oldu (4, 5, 7, 8). Kısa süre sonra, Hükümet, ölen kişinin ailelerine ve 25 yaşındaki M. Vijayakumar'ın ailelerine, uylukta vurulmuş olan ve şimdi engelli olan bir hükümet pişirme işinin bir solatyumunu açıkladı. Bununla birlikte, insanların kabul etmemesi, kabul etmeyen, haksızlık, topluluk üyelerinin (9, 10) 'ı üzüldüğü, dünya çapında% ve dünya çapındaki katliamın ardından, dünya çapındaki dilekçeyi önümüzdeki birkaç yıl boyunca kapanacak . Bununla birlikte, 2021'de lobiciler, artan fiyatlardan ve ithalat maliyetlerinden (11) artan talebi karşılamak için daha iyi çevresel kontrollerle bitkiyi yeniden açmak için kampanyaya başladı. O zamandan beri, özellikle Kumaratriyapuram Köyü gibi en kötü bitkiyi çevreleyen köylerde protestolar devam ediyor. Çatışma, 2021'den itibaren,% ve

Temel veriler
İhtilafın ismi:Sterlite Copper Smelter Ünitesi, Tamil Nadu, Hindistan
Ülke:Hindistan
İl veya eyaletTamil Nadu
Yer:Tutkorin
Konum hassasiyetiYÜKSEK (yerel düzey)
İhtilafın nedenleri
Ana kategori:Endüstriyel ihtilaflar
Alt kategori:Kimya sanayisi
Metal işleme tesisleri
İhtilafa konu olan meta:Elektrik
Kimyasal atık
Bakır
Proje detayları
Proje detayları

Vedanta'nın projesi, 400 ktpa kahverengi alan bakır erimişi ve 160 MW (2x 80 MW) esir santrali kapsar. Hindistan'ın en büyük bakır üreticisi, ülkenin ihtiyaçlarının yüzde 45'ini (2) tedarik eden 400.000 ton yıllık üretim kapasitesine sahip. Bitki ekoloji konularında yasal savaşlarla karşı karşıya kaldı ve o zamandan beri çevre koruma için 450 Rs crore hakkındasın.

Daha fazlasına bak
Proje alanı415
Yatırım miktarı600.000.000
Nüfus türüKentsel
Etkilenen nüfus15.000
İhtilafın başlama yılı:1996
Proje sahibi şirketler:Sterlite Industries Ltd. from India
Vedanta from United Kingdom
İlgili devlet kuruluşları:Tamil Nadu Kirliliği Kontrol Kurulu, Bölge Kollektörü, Çevre ve Orman Bakanlığı (MOEF) ve Yüksek Mahkeme İzleme Komitesinin Başkanı.
Ulusal Yeşil Mahkeme
Harekete geçen sivil toplum kuruluşları:-'Anti-Sterlite Halk Komitesi ', http://www.minesandcommunities.org/article.php?a=12285 adresindeki kişiler.
- Anti-Katil Sterlite Halk Hareketi
-Foil Vedanta
- İngiltere'de ve parai'deki tamil halkı - özgürlük sesi
İhtilaf
İhtilafın yoğunluk durumuYÜKSEK (Sokak protestoları, görünür örgütlenmeler, tutuklanmalar, şiddet içeren çatışmalar)
Karşı hareketin başladığı aşama:Proje etkileri hissedildiğinde
Harekete geçen gruplar:Uluslararası sivil toplum örgütleri
Yerel sivil toplum örgütleri
Yerel yönetimler/siyasi partiler
Komşular/vatandaşlar/topluluklar
Sosyal hareketler
Balıkçılar
Harekete geçme şekilleri:Artistik ve yaratıcı eylem (gerilla tiyatro, muraller vb.)
Kuşatma
Alternatif çözüm önerileri oluşturma
Ulusal ve uluslararası STK'ların müdahil olması
Dava, mahkeme, yasal aktivizm
Medya tabanlı aktivizm/alternatif medya
Resmi şikayet dilekçeleri
Kampanyalar (imza, bilgilendirme vb.)
Sokak eylemleri
Grevler
Bina ve kamu alanlarını işgal etme
Açlık grevleri ve canına kıyma
2018'de genel grev.
Projenin etkileri
Çevre etkileriGörülen: Hava kirliliği, Manzara/estetik kaybı, Toprak kirlenmesi, Atık taşkını, Yüzey suyu kirlenmesi/su kalitesinin (fizikokimyasal, biyolojik) düşmesi, Diğer çevre etkileri, Yer altı sularının kirlenmesi veya tükenmesi
Diğer çevre etkileriKükürt dioksit ile kirlenme.
Sağlık etkileriGörülen: Çevreyle ilgili diğer hastalıklar, Diğer sağlık etkileri
Potansiyel: Kazalar, Bilinmeyen ya da karmaşık risklere maruz kalma (radyasyon vb.), Ölümler
Diğer sağlık etkileriSolunum yolu hastalıkları. Artan kanser oranları iddiası.
Sosyoekonomik etkilerGörülen: İnsan hakları ihlalleri, Şiddet veya suç artışı, Artan asker ve polis mevcudiyeti
Potansiyel: Yolsuzluk ve kooptasyonda artış, Yerinden edilme/zorunlu göç
İhtilaf süreci
Projenin mevcut durumuFaaliyet göstermekte
İhtilaf sürecinde gerçekleşenler:Tazminat
Aktivistlerin suçlanması
Ölümler
Mahkeme kararı (başarı)
Yasal değişiklik/yeni yasal düzenleme
Baskı ve askerileşme
Pazarlık sürecinde
Aktivistlerin şiddetli bir şekilde hedef gösterilmesi
Projenin geçici olarak askıya alınması
2 Nisan 2013'te Hindistan Yüksek Mahkemesi Sterlite Industries'i, çevreyi kirletmeye tazminat olarak 100 Rs Crore'a ödeme yapmalarını istedi. Yüksek Mahkeme ayrıca, miktarın o günden üç aydan fazla bir süredir tutucunun bölge kollektörüne ödenmesi gerektiğini de yönlendirmiştir. Durum, 22 Mayıs 2018 katliamından sonra değişime bağlıdır.
Varsa öneriler:2013 yılında, IIT Madras'tan bir uzman ekibinin ve Tamil Nadu Kirliliği Kontrol Kurulu yetkililerinin, geçen ay iddia edilen zararlı bir sızıntıyı takip eden, sağlığa neden olan ulusal yeşil mahkemeden bakır erimiş birimini bir yönde incelemeye başladığı bildirildi. yerliler arasında problemler. Bununla birlikte, daha sonra ve 2018 yılına kadar ertelenmiş ve mevcut protesto (2018), genişleme planlarından kaynaklanır.
Bu ihtilafta çevre adaleti sizce sağlandı mı?:Emin değilim
Neden? Kısaca açıklayınız:22 Mayıs 2018'de katliamdan sonra, bitki geçici olarak kapatıldı, ancak sonuç hala yeniden açılması için son lobicilik ışığında belirsiz.
Referanslar ve belgeler
Referanslar - ihtilafla ilgili makale, kitap…

Year Ended 31 March 2013
[click to view]

The Anti-Sterlite Peoples Struggle Committee released a booklet titled 'Doctors Speak Out'

The Wire. The Story Behind The Anti-Sterlite Protest. A backgrounder about the unit and its parent company Vedanta Resources and the how the plant breached human and environmental rights.
[click to view]

(5) Le Monde, Les conflits environnementaux se multiplient en Inde

Treize manifestants ont été tués par la police à Tuticorin, dans le sud du pays. Ils protestaient contre la réouverture et l’extension d’une fonderie de cuivre accusée de polluer l’air et les nappes phréatiques.

LE MONDE | 26.05.2018| Par Julien Bouissou
[click to view]

Anti-Sterlite group demands Tuticorin plant closure
[click to view]

Members of anti-Sterlite panel to demand permanent closure of the Copper smelter plant
[click to view]

IIT, pollution control board team begins inspection of Sterlite unit
[click to view]

The Indian Express, 26th March, 2018. 'Ban Sterlite': Thousands of protesters hit the streets demanding closure of copper plant in Thoothukudi.
[click to view]

(7)VIDEO: Policía india usa rifles de asalto para dispersar protestas que dejan ya más de diez muertos . 24 may 2018. Las manifestaciones contra una planta minera a la que acusan de contaminar el aire y las fuentes de agua locales tienen lugar en una ciudad al sur la India .
[click to view]

(1)Vedanta-Sterlite – Dangerous by Design: Nityanand Jayaraman
[click to view]

(2) Business Standard. Sterlite Copper to invest Rs 3,300 crore in Tamil Nadu. CEO P Ramnath said after the expansion, Tuticorin plant will be Asia's largest copper manufacturing facility at a single location. T E Narasimhan | Chennai , March 17, 2015
[click to view]

(6) Business Standard, Blow for Vedanta as Tamil Nadu orders permanent closure of Sterlite factory . While welcoming the order, protestors said they need cabinet decision on this or company will move court to get a stay. T E Narasimhan | Chennai , May 28, 2018
[click to view]

(9) The News Minute. Remember Thoothukudi: My fight for justice is under surveillance, says Snowlin's mother (Rao 2019)
[click to view]

(10) The Wire. 'They Were Meant to Protect Us. Instead They Killed Us': Thoothukudi Prepares to Vote (Muralidharan 2019)
[click to view]

The News Minute, March 24th, 2018. Thousands Come Out to Protest Sterlite Copper Plant in Thoothukudi.
[click to view]

(11) Money Control. Sterlite Copper plant in Tamil Nadu is back in the spotlight (Jagannathan 2021)
[click to view]

The Hindu. 26th March, 2018. Thoothukudi villagers continue protest against Sterlite plant expansion.
[click to view]

Scroll.in, 25th March, 2018. Tamil Nadu: Thousands protest against Sterlite Copper’s plan to expand its plant in Thoothukudi.
[click to view]

(8) The Independent, 23 May 2018
[click to view]

Leotaud, V. R., 24th March, 2018. Protests in India against Vedanta's copper smelter. Mining.com
[click to view]

(4) Why Sterlite-like protests are inevitable in India. More often than not, the State fails to implement environmental laws and use funds meant for affected communities effectively
[click to view]

İlgili görseller (fotoğraflar, videolar) - ihtilafla ilgili fotoğraf ve video linkleri

Interview In Hindi
[click to view]

Interview In Hindi
[click to view]

Newsclick. 26th March, 2018. Thousands Unite Against Vedanta’s Sterlite Copper Plant In TN’s Thoothukudi.
[click to view]

Foil Vedanta. 24th March, 2018. London and Tuticorin mass rally to ban Sterlite.
[click to view]

Stalin, J. S. D., 25th March, 2018. Thousands Protest In Tamil Nadu's Tuticorin Against Sterlite Copper Plant. NDTV.
[click to view]

Livemint, 27 March 2018. Tamil Nadu: Protests against copper plant in Thoothukudi intensify. As traders’ associations join the stir demanding the closure of a copper smelting factory, shops remain closed in Thoothukudi in a 24-hour shutdown.
[click to view]

Sekhar, A. 25th March, 2018. 'Can you hear the voice of Tamils?’: Sterlite protests outside Vedanta founder’s house in UK. The News Minute.
[click to view]

(3) Sterlite polluting Thamirabarani river shut it down: Stalin. Mar 27, 2018.
[click to view]

Diğer yorumlar:En meşgul olan sosyal aktivistlerden biri ve Sterlit İnsan Mücadelesi Mücadelesi Komitesi'nin bir parçası olan gazeteci Nityanand Jayaraman'dır.
http://www.minesandcommunities.org/article.php?a=12285
Ek bilgiler
Katkıda bulunan:Swapan Kumar Patra & Arpita Bisht & JMA
Son güncelleme14/02/2022
İhtilaf no:906
Yorumlar
Legal notice / Aviso legal
We use cookies for statistical purposes and to improve our services. By clicking "Accept cookies" you consent to place cookies when visiting the website. For more information, and to find out how to change the configuration of cookies, please read our cookie policy. Utilizamos cookies para realizar el análisis de la navegación de los usuarios y mejorar nuestros servicios. Al pulsar "Accept cookies" consiente dichas cookies. Puede obtener más información, o bien conocer cómo cambiar la configuración, pulsando en más información.