Son güncelleme:
02/06/2022

Atık Toplayıcıların Geçim Kaynakları Tehdit Edilen Atık İthalat, Tayland

Tayland'ın Saleng ve Geri Dönüşüm Tüccar Derneği'nden (SRTA) yüzlerce atık seçici, Eylül 2021'de, geçimlerini tehdit eden yabancı atıkların sürekli ithalatı için hükümet ofislerini protesto etmek için Bangkok'ta toplandı.Bu vaka formu, size kolaylık sağlamak amacıyla Google Translate tarafından desteklenen çeviri yazılımı kullanılarak tercüme edilmiştir. Bu nedenle hata içerebilir. Bu içerik orijinalinden başka bir dile çevrilirken ortaya çıkan tutarsızlıklar veya farklılıklar bağlayıcı değildir ve yasal bir etkisi bulunmamaktadır. Bu çevirilerde yer alan bilgilerin doğruluğu ile ilgili sorularını olması durumunda lütfen vakanın aşağıdaki sürümünü inceleyin: İngilizce (Orijinal)

İhtilafın konusu (Özet):

Tayland'ın Saleng ve Geri Dönüşüm Tüccar Derneği'nden (SRTA) yüzlerce atık seçici, Eylül 2021'de Bangkok'ta hükümet ofisleri dışındaki yabancı atıkların sürekli ithalatını protesto etmek için toplandı. > Çin, elektronik ve plastik atıklar da dahil olmak üzere yabancı atık ithalatını yasakladıktan sonra, 2017'de Tayland dünyanın en büyük çöp dökümlerinden biri oldu [2]. Sonuç olarak, daha önce Çin'e taşınan birçok gelişmiş ülkeden gelen çöp, çevre kurallarının kesinlikle uygulanmadığı Güneydoğu Asya ülkelerine aktarılıyor. Greenpeace'in 2019 raporu, Eesan bölgesindeki ithal plastik çöp hacmi 2016 ve 2018 arasında 836.529 tondan 2.265.962 tona yükseldi [3]. Sonuç olarak, Tayland kendini yabancı atıklar için yeni bir bertaraf merkezi haline gelmenin korkunç bir durumunda buldu. Daha da kötüsü, Bangkok Post'a göre, ithal e-atık 2016'da yaklaşık 2.000 tondan 2017'de 54.000 tonun üzerine çıktı. Bu atıklar, kolluk kuvvetleri eksikliği nedeniyle Tayland limanlarına geldi [2].

Geri dönüştürülebilir atıkların fazla arzı, Tayland'daki geri dönüşüm fiyatlarını önemli ölçüde düşürdü. Geri dönüşümleri toplayan, sıralayan ve taşıyan tahmini 1,5 milyon marjinal bireylerin geçim kaynakları tehlikededir [4]. Bu insan grubu “Saleng” olarak bilinir, sürdükleri üç tekerlekli arabalar için Tayca kelimesi. “Saleng”, geri dönüştürülebilir atık ithalat kontrolü nedeniyle fiyat düşmesinden memnun değildir. Bu nedenle, çevre bakanı tarafından başkanlık edilen plastik atık üzerine devlet tarafından atanan bir alt komitenin, plastik atık ithalatının süresini beş yıl daha uzatmayı planlamasını talep ediyorlar. Bunun yerine, hükümet 2021 sonuna kadar plastik ithalat yasağı sürecini hızlandırmalı [1]. Bunları üreticilere toplu olarak satmak [1]. Bangkok'ta orta ölçekli bir geri dönüşüm şirketinin sahibi ve SRTA'nın kurucularından biri olan Thawat Krairak'a göre onlar da fiyat düşüşünden etkilendi. Thawat Krairak, “2019'un başında, atık kağıdın fiyatı yedi baht (0.21 $) 'dan kilo başına iki baht (0.06 $) altına düştü.” “Bu, kağıt satın alma ve satma konusunda uzmanlaşmış kişilerin çok para kaybettikleri anlamına geliyordu. Ben şahsen bir milyondan fazla baht kaybettim ve insanlar kağıtla uğraşmaya devam edemediler ”[1]. Plastik Atık Yönetimi 2018-2030 için yol haritasının bir parçası olarak [5]. Bununla birlikte, yasak henüz yürürlüğe girmedi ve yetkililer şu anda mevcut politikayı 2023 veya 2025 yılına kadar uzatmayı düşünüyorlar. SRTA ve diğerleri, 2021'in sonuna kadar yasağı yerine getirmeyi umuyor.

Görünürde yasak görmeme çaresizliğinde, Saleng'in Eylül ayında protestoları, büyük üreticiler de dahil olmak üzere çöp ithalat ve geri dönüşüm sektöründe yer alan diğer tarafları içeren bir çevrimiçi toplantı tarafından başlatıldı. , 6 Eylül 2021'de. Toplantıda, Kirlilik Kontrol Dairesi Genel Müdürü Attaphon Charoenchansa, yetkililerin plastik atık ithalat yasağı için üç seçeneği düşündüklerini açıkladı: Daha önce üzerinde anlaşmaya varılmış kalan tüm ithalatları iptal edin , 2023'te yasağa başlayın veya 2025'e kadar erteleyin [1]. Uyarı Kurtarma T Hailand (Dünya) ve Greenpeace. Bununla birlikte, kendilerini sundukları anda, katılımlarına düşmanlık olduğunu ve çevrimiçi konferansdan tek tek çıkarıldıklarını iddia ediyorlar [1]. Atıkçılar Saleng, konferanstan sınır dışı edildiklerini seslerinin duyulmadığına veya saygı duyulmadığına dair bir gösterge olarak gördü [1]. Taleplerini ilan eden ve yetkilileri Eylül 2021'de Sanayi Bakanlığı'nda dilekçelerini almaya ve dilekçelerini almaya çağıran işaretler tutuyorlar. Bunu yaparak hükümetin yasağı hemen uygulamaya ikna edileceğini düşündüler.

Dünya ve Greenpeace gibi diğer çevre organizasyonları, Tayland'a giren sınıraşan atık konusunu onlarca yıldır araştırmaya ve savunmaya başladı. Çevre örgütleri ve SRTA arasındaki işbirliği 2018'de ithalattaki artıştan başladı. İki taraf, hem çevre hem de ekonomik açıdan sorunu hedefleyerek birlikte çalışmaya karar verdi.

Saleng, büyüklükleri nedeniyle bir yasak için sürücüde önemli bir müttefik olduğunu kanıtladı. Birçoğunun arabalar eşlik ettiği yaklaşık 1.000 koleksiyoncu, hükümetin geri dönüştürülmüş makalenin düşen fiyatına müdahale etmesini istemek için 2019'un sonlarında Ticaret Bakanlığı'na geldi [6]. Sonuç olarak, hükümet atık kağıdın asgari satın alma fiyatını Şubat 2020'de kg başına 0.5 Baht'den (0.01 $) (0.06 $) üzerine çıkararak Saleng'i tatmin ederek [7].

108 sivil toplum örgütünün ittifakı, bu yıl bir yasağın yürürlüğe gireceğinden şüphecidir ve bu gerçekleşmezse hükümete karşı yasal işlem yapmayı düşünmektedir [8] [9]. Bununla birlikte, Saleng'in birçoğu farklı bir yaklaşım almayı düşünüyor: sadece çöp toplamayı durdurmak ve ne olacağını görmek için geniş ağlarından yararlanmak [1]. Pandemi, Saleng'in ekonomik tahmini üzerindeki atık ithalat yükünü daha da kötüleştirmiştir. Tekrarlanan kilitlemeler nedeniyle geçimini sağlamak için yeterli geri dönüştürülebilir malzeme toplamak için mücadele ettiler. Birleşmiş Milletler'e göre [10], pandemi milyonlarca Tayland'ın en yoksul insanını yoksulluğa geri itti ve Saleng gibi düşük ücretli işlere olan güvenlerini artırdı [11].

Temel veriler
İhtilafın ismi:Atık Toplayıcıların Geçim Kaynakları Tehdit Edilen Atık İthalat, Tayland
Ülke:Tayland
Konum hassasiyetiORTA (bölge düzeyi)
İhtilafın nedenleri
Ana kategori:Atık yönetimi
Alt kategori:Atık özelleştirme ihtilafları/Çöp toplayıcıların atığa erişimi)
Elektronik atık ve diğer atık ithalatı
İhtilafa konu olan meta:Evsel atık
Plastik / karton
Proje detayları
Proje detayları

Greenpeace'in 2019 raporuna göre, toplam ithal plastik çöp hacmi ASESAN bölgesinde 2016-2018 yılları arasında 836.529 tondan 2.265.962 tona yükseldi [3].

Daha fazlasına bak
Nüfus türüKentsel
Etkilenen nüfus1.500.000 kişi
İhtilafın başlama yılı:06/09/2022
İlgili devlet kuruluşları:Kirlilik Kontrol Departmanı
Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı
Endüstriyel İşler Bölümü
Endüstri bakanlığı
Gümrük departmanı
Ticaret Bakanlığı
Harekete geçen sivil toplum kuruluşları:Saleng ve Geri Dönüşüm Tüccar Birliği (SRTA)
Ekolojik Uyarı Kurtarma Tayland (Dünya)
https://www.earththailand.org/en/
Greenpeace Tayland
https://www.greenpeace.org/tailand/
İhtilaf
İhtilafın yoğunluk durumuORTA (Sokak protestoları, görünür örgütlenmeler)
Karşı hareketin başladığı aşama:Proje uygulamalarına tepki olarak
Harekete geçen gruplar:Uluslararası sivil toplum örgütleri
Yerel sivil toplum örgütleri
Sosyal hareketler
Meslek odaları
Çöp toplayıcılar (geri dönüştürücüler)
Harekete geçme şekilleri:Alternatif çözüm önerileri oluşturma
Ulusal ve uluslararası STK'ların müdahil olması
Resmi şikayet dilekçeleri
Sokak eylemleri
Grevler
Projenin etkileri
Çevre etkileriPotansiyel: Hava kirliliği, Toprak kirlenmesi, Atık taşkını, Manzara/estetik kaybı, Yüzey suyu kirlenmesi/su kalitesinin (fizikokimyasal, biyolojik) düşmesi
Sağlık etkileriPotansiyel: İş kazaları ve hastalıkları
Sosyoekonomik etkilerGörülen: İş güvenliği eksikliği, işten çıkarma, işsizlik, Geçim kaynağı kaybı, Diğer sosyoekonomik etkiler
Potansiyel: Yolsuzluk ve kooptasyonda artış
Diğer sosyoekonomik etkilerYerel geri dönüşüm endüstrisinin bozulması
İhtilaf süreci
Projenin mevcut durumuİnşa sürecinde
İhtilaf sürecinde gerçekleşenler:Pazarlık sonucu alternatif çözüm
Katılımcı mekanizmaların güçlendirilmesi
Pazarlık sürecinde
Varsa öneriler:"Tek kullanımlık bir plastik içermeyen dünyaya doğru hareket" (Greenpeace, 2019 [11])

ASEAN, "geri dönüşüm" amaçlı olanlar bile, tüm plastik atık ithalatına yönelik bölge çapında bir yasağı uygulamak ve tüm ASEAN ülkelerinin Basel Ban değişikliğini onaylamasını sağlamak için birlikte çalışmalıdır. Hükümetler, dairesellik dikkate alınarak, plastik atıkları sıralama ve geri dönüştürme iç pazarlarını teşvik etmeli ve desteklemelidir. ASEAN Üye Devletleri: Tek kullanımlık plastik ambalaj ve ürünlerin üretimini büyük ölçüde azaltmaya yönelik bölgesel bir politika oluşturmak. ASEAN ayrıca yasadışı atık ticaretini caydırmak için bölgedeki plastik atık ticaretinin sıkı bir şekilde uygulanması ve izlenmesi gerekir.
Bu ihtilafta çevre adaleti sizce sağlandı mı?:Emin değilim
Neden? Kısaca açıklayınız:Hükümet, atık kağıdın asgari satın alma fiyatını Şubat 2020'de kg başına 0.5 BAHT'den (0.01 $) (0.06 $) üzerine çıkararak Saleng'i tatmin ederek artırdı. Bu uzun vadeli bir çözüm olmasa da, bu savunmasız insan grubunun acil ihtiyaçlarını çözmeye yardımcı olabilir.
Referanslar ve belgeler

[1] Thai trash collectors threatened by continued waste imports, by Luke Duggleby - China Dialogue, 08/12/2021
[click to view]

[2] Waste not, want not, by Suwitcha Chaiyong - Bangkok Post, 26/10/2020
[click to view]

[3] Southeast Asia’s Struggle Against the Plastic Waste Trade, by Greenpeace Southeast Asia - Greenpeace, 18/06/2019
[click to view]

[4] Plastic waste still an issue, by Bangkok Post Editorial Column, Bangkok Post, 12/09/2020
[click to view]

[5] National Action Plan on Plastic Waste Management in Thailand, by Wassana Jangprajak - Pollution Control Department Thailand, 24/02/2021
[click to view]

[6] From Saleng to factories: Vulnerabilities & limitations of the recycling business, by Yiamyut Sutthichaya - Prachatai, 24/02/2021
[click to view]

[7] Govt lifts scrap paper price, by Bangkok Post - Bangkok Post, 13/02/2020
[click to view]

[8] NGOs call for a ban on imports of plastic and electronic waste, by Arnika - Arnika Prague, 28/10/2021
[click to view]

[9](in Thai) Oppose the import of plastic scraps petition: 108 civil society networks list, Change.org, 08/2021
[click to view]

[10] Informal workers most affected by COVID-19 (2020). by International Labour Organization and UN Thailand, by United Nations, 18/06/2020
[click to view]

[11] Southeast Asia's Struggle against the Plastic Waste Trade, by Greenpeace Southeast Asia, Greenpeace, 18/06/2019
[click to view]

İlgili görseller (fotoğraflar, videolar) - ihtilafla ilgili fotoğraf ve video linkleri

EARTH Thailand Facebook page
[click to view]

EARTH Thailand Youtube channel
[click to view]

Ek bilgiler
Son güncelleme02/06/2022
İhtilaf no:5852
Yorumlar
Legal notice / Aviso legal
We use cookies for statistical purposes and to improve our services. By clicking "Accept cookies" you consent to place cookies when visiting the website. For more information, and to find out how to change the configuration of cookies, please read our cookie policy. Utilizamos cookies para realizar el análisis de la navegación de los usuarios y mejorar nuestros servicios. Al pulsar "Accept cookies" consiente dichas cookies. Puede obtener más información, o bien conocer cómo cambiar la configuración, pulsando en más información.