Son güncelleme:
29/09/2019

Hulene Dump Site ve Atık-Toplayıcı Protestolar, Mozambik

2018'de, Maputo Mozambikinde Hulene Dump'ta ölümcül bir çöplük heyelanından sonra, Wastepicker sakinleri daha güvenli ve güvenli geçim kaynakları için protesto etti. Yıllardır hükümet, aileleri yerini almayı geciktirdi ve henüz çalışmalarını resmi olarak tanıdık.Bu vaka formu, size kolaylık sağlamak amacıyla Google Translate tarafından desteklenen çeviri yazılımı kullanılarak tercüme edilmiştir. Bu nedenle hata içerebilir. Bu içerik orijinalinden başka bir dile çevrilirken ortaya çıkan tutarsızlıklar veya farklılıklar bağlayıcı değildir ve yasal bir etkisi bulunmamaktadır. Bu çevirilerde yer alan bilgilerin doğruluğu ile ilgili sorularını olması durumunda lütfen vakanın aşağıdaki sürümünü inceleyin: İngilizce (Orijinal)

İhtilafın konusu (Özet):

Bir çöp dökümü üzerinde yaşamak ve ölmek, Maputo, Mozambik, Hulie Dump'taki yerleşik Wastepickers için gerekli bir gerçeklik olduğu için bir seçim değildir. Sürdürülebilirliğe ve daha dairesel bir ekonomiye katkıda bulunmalarına rağmen - ihmal, saygısızlık ve devam eden fiziksel zarar tehdidine sahip olan kayıt dışı bir sektör çalışanı olmanın bir çelişkisi olarak kendini sunar. Maputo, ülkenin ekonomik merkezi, yaklaşık 1.2 milyon sakinlere sahip hızlı büyüyen bir şehirdir. 2017 yılında günlük olarak 1,100 metrik ton atık üretti (5). Bununla birlikte, Şehrin nüfusu, şu an ne olduğunun bir kısmı olduğunda, Colonial Times'te Hugene Damper inşa edilmiştir. 1977'den 1992'ye kadar, Hulene Mahallesi Mozambican İç Savaşı sırasında bir nüfus artışı yapıldı ve kırsal alanlarda savaşa kaçan insanlar, Maputo (1) gibi kent merkezlerinde sığınmak için geldi. Zamanla, Maputo'da artan yaşam maliyeti ve yeterli konut eksikliğinin artması, uzun süreli ve düzensiz bir kentsel yayılma sürecinin bir parçası olarak periferliğe periferlie itti (4). Pek çok konut, Hugene'in esas olarak evlerle çevrili bir çöp adası haline gelmesi için birçok konut inşa edilmiştir (3). Nüfus ve ekonomik büyüme (bazıları için), kamu hizmeti sunumunda orantılı artışlar eşlik etmemiştir, belediye katı atıkların tedavisinde ciddi eksikliklerle sonuçlanmamıştır.
Hulene Damping, uzun zaman önce kapasiteye ulaştı ve on yılı aşkın bir süredir kalabalıktı ( 3), alışılmadık ve tehlikeli bir çöplüğün yakınında yaşama ve çalışma riskine ekleme. Lokal bir çevre aktivizm grubu Livaningo, bu (1) nedeniyle çöplük kapanması için 15 yıldır kampanya geçirmiştir. 2013 yılında, kamu baskısını monte ettikten sonra, Şehir Hükümeti, Hulie çöplüğünü kapatmayı kabul etti ve komşu bir Matola kentine (1) Matlemele'ye yer değiştirdi. Ancak "bütçe kısıtlamaları" iddiası nedeniyle yer değiştirme hiç olmadı (1). Temmuz 2016'da, Hugene'nin "B" mahallesinin sakinleri, Livaningo (2) tarafından düzenlenen bir etkinlikte her iki belediyeden de yöneticilerle bir araya getirildiğinde, HuLene'nin "B" mahallelerinin de yöneticileriyle bir araya gelmesi durumunda, makamların kapandığını hızlandırmaya yönelik otoriteleri hızlandırmaya yönelik başka bir girişim vardı. Bu, yine herhangi bir yerel yönetim tarafından çok az eylemle sonuçlandı. Son olarak, 19 Şubat 2018'de, güvensiz ve yönetilmeyen atık birikiminin, kentin en fakir bölgelerinden birinde, ağır yağışlar Huene dökümü'nde bir heyelan tetiklediğinde, on yedi kişiyi öldürdüğü, 5 başkasına zarar verdiğinde ve birkaç evi tahrip ederken ortaya çıktı. (1,4). On altı zayiatın on iki tanesi (5), bu güvencesiz gayrı resmi çalışmanın cinsiyetlendirilmiş boyutunu vurguladı.
86 tarım arazisini (7) telafi ediyor. Haziran ayında, trajediden dört ay sonra, Huene çevresindeki bölgedeki evlerin yıkılması, daha az dağınık evlerin, insanların ve çöp yığınının yanındaki dar sokakta tıkanmasına neden oldu (8). Yerel Komşuluk Şefi David Nassone, "Sorunun çözüldüğünü söyleyemem, ancak son zamanlarda daha önce olduğu kadar çok fazla problem yaşamadık" olduğunu belirtti. Bununla, gelişmiş görünürlük alanın saldırılara ve diğer suçlara daha az eğilimli hale getirdiği gerçeğine atıfta bulunuyordu. Bununla birlikte, çöp yığınlarından akan yağmur suyunu yönetmek için, belediye meclisi, suları durgunluğunu durduran bir drenaj çekti, her zaman Huene'nin sakinlerini her zaman rahatsız eden sivrisinekler ve hastalıklar için bir üreme alanı yaratır. "Burada hastalıklar var, sıtma yapamayacağınız gibi sıtma ve kolera var," dedi. Bu endişeler, çocukların boğulması olasılığı ile birlikte, sakinlerin yerel aileleri yerini almak için neden verilen vaatlerin neden yerine getirilmemesi konusunda sorgulamalarını yönlendirir. "Yıkımları yaptıklarında meclis üyelerinden duyduğum şey, dökümü etrafında bir duvar inşa edeceklerdi, ama şu ana kadar hiçbir şey yapılmadı. Bu, yerlileri endişelendiriyor, "dedi. Hayatta kalma mücadelesi, yıkıcıların yakındaki evleri kiralamaya zorla, ancak sitede çöp atmaya devam ederken, en azından onların geri dönüşümlerini (8) sıralamak ve satmak için daha fazla odaya sahip olabilirler.
%


Hulene'de, Resident WastePickers, tehlikeli koşullara sahip olmayan tehlikeli koşullarla ele aldılar, patojenlere ve biyolojik tehlikelere karşı savunmasız bırakırlar ve hastalığa karşı hassastır. Elli yıl boyunca sonuçları ile yaşıyorlar: faul kokusu, fareler, sinekler, toksik dumanlar, çöplerin sürekli yanmasından, diğer konular arasında (8). Sitedeki çocuklar ayrıca ishal ve tüberküloz gibi hastalıklardan da muzdariptir (2). Huene sakinleri bu sağlık risklerine tabi tutulur, çünkü geçim kaynaklarını güvence altına almak için geri dönüştürülebilir malzemeler toplamaları gerekir. Siteyi iyi bir şekilde kapatmak için her türlü ve tüm planlar arasında, şu anda yaşayan yüzlerce ailenin hayatta kalmaya devam edeceğini sağlamak için kapsamlı ve kapsayıcı bir strateji olmalıdır.% 100 $ ve 120'den fazla ailede Hugene yakın çevresi şu anda Ferroviario mahallesindeki Maputo Belediye Meclisi tarafından kurulmuş bir konaklama merkezinde yardım almaktadır (6). Ancak birçok aile hala kalır ve daha önce bahsedildiği gibi, gelecekteki çöp yığınının tehdidine rağmen, bazı hareket etmeyi reddediyor (6). Bunun nedeni, Neredeyse her şeyin Huene'deki Wastepickers tarafından toplanabileceği, reform yapılması ve satılmasıdır: Gıda artıkları, süpermarketler, demir, alüminyum, pirinç, teneke, bakır tel, hasarlı evden, cam ve plastik şişeler, ahşap, karton, kağıt taşlar, sigara filtreleri, hasarlı mobilyalar, pamuk, kauçuk, hastane ve bilgisayar atıkları (4). Bazı atıklar, toplanan materyallerini Çinli alıcılara beş ila yedi meta (sekiz ve 12 ABD kuruşunun) arasında bir kilo (6) sattığını bildirmişlerdir. Bu nedenle, hükümetin yeniden yerleşim için 60 hektarın atanması olumlu bir sonuç (6) gibi görünüyorsa, yeni bölgedeki ailelerin en azından nispeten daha fazla yasal yoldan nasıl elde edeceğini ele alamayacağına, en azından nispeten daha fazla yasal yoldan nasıl elde edeceğini ele alamaz.
Ve
ve Şubat 2019 , çöp heyelan felaketinden bir yıl sonra, Huene Damping'in yakınında yaşayan ailelerin henüz yeniden yerleştirilmediği bildirildi. Evleri tahrip olan aileler, belediye yetkilileri tarafından ödenen kiralık konaklama alanlarında yaşamaya devam ediyor (9). Sakinleri, bu sürecin ne kadar süreyle aldığına şikayetçi ve Posulane ise, Marracuene Bölgesi'nde aile yeniden yerleşim yeri olarak seçildi, hala inşaat belirtisi yoktu. "Kiralık bir evde yaşamak, evimizde yaşamakla aynı değildir," Lamented Elias Matias, etkilenen bir ikamet eden. "Eski evimde sebzeleri çektim, hayvanları büyüttüm ve çok fazla alışveriş yapabilir, ancak bu eve sığmıyorlardı," dedi (9). Simon Matusse gibi diğer eski Hugene sakinleri, gelecekleriyle ilgili bilgi eksikliğinden şikayet etti. "Şimdiye kadar hiçbir şey söylemediler. İki ay önce kira parasını iptal etmediklerinden, ve ne olacağını bilmiyoruz" diye umarım yok. Nokta, son kiralama taksiti 2018 Aralık ayında ödenmiştir (9). Sakinleri, yeni Belediye Başkanının, Enesi Comiche'nin bu sorunu çözüp çözmediği konusunda endişeyi dile getirdi. Etkilenen aileleri güvence altına almak için, Maputo'nun eski şehir meclisi üyesi David Simango, Ocak ayının sonunda bir röportajın, konuyu çözülmedi, ev kiralama sübvansiyonları, iyi evler inşa etmek ve etkilenenlere olan anahtarları teslim etmek için söz verdi. olur (9). Gecikmeli ev yapımını, Marracuene'de idari prosedürlere atfedildi. Görünüşe göre, belediye, rakip şikayetleri nedeniyle ertelenen bir ev yapımı yarışması başlatmıştı. Simango, konunun üstesinden geldiğini ve çalışmaların başlayabileceği için vizeleri beklediklerini söyledi. "O zamanlar, Maputo Belediye Konseyi'nin yeni seçilen üyeleri henüz bu konuda yorum yapmadı (9).

Ve 27 Şubat 2019 Çarşamba günü, Kentsel Katı Atık Yönetimi konusunda bir işbirliği sözleşmesi, Celso Correia ve Yoshiaki Harada, Japonya Çevre Bakanı (10) arasında imzalandı. Anlaşma, teknik yardım, eğitim ve teknoloji transferini güçlendirmeye odaklanıyor Mozambik'in mevcut katı atık yönetimi zorluğunun üstesinden gelmenin bir yolu olarak kentsel katı atık yönetimi alanında. Bu, Hugene Damping'in, giriş nedeniyle çevreye zarar vermeden veya halk sağlığına zarar vermeden 10 ila 15 yıl boyunca kullanılacağı ilan geldi. Fukuoka yöntemi (10) olarak bilinen bir Japon teknolojisinin. Bu, esasen Hugene'yu açık bir çöplükten açık bir çöplüğünden dönüştürecektir. E sitesinin atığı, gaz havalandırması ile doğal hava girişi ve kanallar aracılığıyla sıvı atık toplama. Correia, bu çözeltinin, özellikle Hulene Dump (10) civarında olanlar, Maputo halkına umut getireceğine inanıyor ve geliştiğine inanıyor. Bununla birlikte, yalnızca HuLene'deki WastePickers'ın dönüşümden daha güvenli ve daha güvenli geçim kaynakları olup olmadığını söyleyecektir. Mozambik'in çalışma nüfusunun yarısından fazlası gayri resmi sektörde çalışacak ve Livango'ya göre, tüm belediyelere göre Mozambik Mevduat açık hava dökümlerinde (4) katı atıkları, yakında Hulene olacak olanlar hariç. Hulene'de, WastePickers tolere edilir, ancak duvarların ötesinde, onları başarısız olarak görmezden gelinen bir toplumun saçaklarında kalırlar. Ulusal Politikalardan ve Stratejilerden Dışlanıyor, Wastepickers, yasanın gözünde büyük ölçüde görünmez kaldı (4). Wastepickers, önemli bir çevre servisi yapar ve çalışmalarını resmen tanınmasını hak ediyor. Maputo'da, bazı zavallar Recicla (5) gibi kadınların işlettiği Wastepicker kooperatifleri tarafından kazandığında, yaşamın bu sektörünün fakirlerinin bu sektörü için hala güvencesiz.
Ve

Temel veriler
İhtilafın ismi:Hulene Dump Site ve Atık-Toplayıcı Protestolar, Mozambik
Ülke:Mozambik
Yer:Maputo
Konum hassasiyetiYÜKSEK (yerel düzey)
İhtilafın nedenleri
Ana kategori:Atık yönetimi
Alt kategori:Atık özelleştirme ihtilafları/Çöp toplayıcıların atığa erişimi)
İhtilafa konu olan meta:Evsel atık
Elektronik atık
Buğday
Proje detayları
Proje detayları

2017 yılında günlük olarak 1,100 metrik ton atık üretti (5).

Proje alanı17
Yatırım miktarı40.000.000 yeni bir çöplük (3) inşa etmek.
Nüfus türüKentsel
Etkilenen nüfus~ 550 Aileler (3)
İhtilafın başlama yılı:01/01/2001
İlgili devlet kuruluşları:Celso Correia - Mozambika Arazi Bakanı, Çevre ve Kırsal Kalkınma
Calisto Cossa - Eski Matola Belediye Başkanı
Enesi Comiche - Matola Mevcut Belediye Başkanı
Yoshiaki Harada - Japonya Çevre Bakanı
Harekete geçen sivil toplum kuruluşları:Livango - bir STK çevre savunma, eğitim, sürdürülebilir kalkınma ve sosyal adalete odaklandı.
İhtilaf
İhtilafın yoğunluk durumuORTA (Sokak protestoları, görünür örgütlenmeler)
Karşı hareketin başladığı aşama:Proje etkileri hissedildiğinde
Harekete geçen gruplar:Yerel sivil toplum örgütleri
Çöp toplayıcılar (geri dönüştürücüler)
Harekete geçme şekilleri:Sokak eylemleri
Projenin etkileri
Çevre etkileriGörülen: Yangınlar, Atık taşkını, Yüzey suyu kirlenmesi/su kalitesinin (fizikokimyasal, biyolojik) düşmesi
Potansiyel: Hava kirliliği, Toprak kirlenmesi
Sağlık etkileriGörülen: İş kazaları ve hastalıkları, Bulaşıcı hastalıklar, Ölümler, Çevreyle ilgili diğer hastalıklar
Potansiyel: Şiddet bağlantılı sağlık etkileri (cinayet, tecavüz vb.)
Sosyoekonomik etkilerGörülen: Yerinden edilme/zorunlu göç, Kadınlar üzerinde olumsuz etkiler
Potansiyel: Geçim kaynağı kaybı
İhtilaf süreci
Projenin mevcut durumuFaaliyet göstermekte
İhtilaf sürecinde gerçekleşenler:Göç/yerinden edilme
Kaynak arzı/kalitesi/dağıtımını iyileştiren çözümler
Pazarlık sürecinde
Varsa öneriler:Livango gibi Ejos, WastePickers'ın resmi atık yönetimi sektörüne entegrasyonunu önerdi
Bu ihtilafta çevre adaleti sizce sağlandı mı?:Emin değilim
Neden? Kısaca açıklayınız:Hulene çöplüğü, ikamet eden atıklar için daha güvenli koşullara katkıda bulunması gereken bir depolama sahasına dönüştürülecektir. Bununla birlikte, Hugene sakinlerinin yerini almaya ve atıkların çalışmaları için resmi olarak tanındığını sağlamak, yerel yönetimler tarafından yeterince yapılmamaktadır.
Referanslar ve belgeler

(2) Machava, Ricardo. “Tragédia De Hulene Podia Ter Sido Evitada.” O PAÍS, 19 Feb. 2018.
[click to view]

(8) O País. “Hulene Dump: Four Months after the Tragedy.” Club of Mozambique, 28 June 2018.
[click to view]

(9) Da Silva, Romeu. “Famílias Ainda à Espera De Casas Um Ano Após Tragédia De Hulene: DW: 18.02.2019.” DW.COM, Deutsche Welle, 18 Feb. 2019.
[click to view]

(3) “Encerramento Da Lixeira De Hulene Que Desabou Custa 89,3 Milhões.” Diário De Notícias, Global Media Group, 23 Feb. 2018.
[click to view]

(4) Matias, Leonel. “Moçambique: Centenas Marcham Contra Lixeiras a Céu Aberto: DW: 30.06.2018.” DW.COM, Deutsche Welle, 30 June 2018.
[click to view]

(5) Moshenberg, Daniel. “Women Bear the Brunt of Africa's Urban Disasters, Such as the Collapse of Landfills.” The Conversation, 18 May 2019.
[click to view]

(6) AIM. “Closure of the Hulene Dump to Be Announced within 60 Days - Minister.” Club of Mozambique, Adrian Frey, 26 Feb. 2018.
[click to view]

(10) Mwitu, Cornelius. “Lixeira De Hulene ‘Ganha’ Mais Tempo De Vida.” O PAÍS, 27 Feb. 2019.
[click to view]

(7) Miramar/TVM. “The New Garbage Dump to Replace Hulene - Watch.” Club of Mozambique, Adrian Frey, 16 Mar. 2018.
[click to view]

(1) Swingler, Shaun. “Living and Dying on a Rubbish Dump: the Landfill Collapse in Mozambique” The Guardian, Guardian News and Media, 26 Feb. 2018.
[click to view]

İlgili görseller (fotoğraflar, videolar) - ihtilafla ilgili fotoğraf ve video linkleri

Construction will start by cleaning the new space that will host the new landfill, located in the municipality of Matola in the neighborhood of Matlemele and Muhalaze. However 21 native families will be compensated in this process.
[click to view]

For construction of Matlemele landfill City Council resettles families
[click to view]

Ek bilgiler
Katkıda bulunan:Rickie Cleere, University of Bayreuth - ICTA, [email protected]
Son güncelleme29/09/2019
İhtilaf no:4750
Yorumlar
Legal notice / Aviso legal
We use cookies for statistical purposes and to improve our services. By clicking "Accept cookies" you consent to place cookies when visiting the website. For more information, and to find out how to change the configuration of cookies, please read our cookie policy. Utilizamos cookies para realizar el análisis de la navegación de los usuarios y mejorar nuestros servicios. Al pulsar "Accept cookies" consiente dichas cookies. Puede obtener más información, o bien conocer cómo cambiar la configuración, pulsando en más información.